O autorze
Przemysław Róziecki - praktyk crowdfundingu udziałowego. Właściciel oraz pomysłodawca pierwszej w Polsce platformy crowdfundingowej dedykowanej dla modelu udziałowego - crowdangels.pl oraz platformy realizującej crowdfunding nieruchomości - sharevestors.com. Współtwórca dwóch udanych kampanii udziałowych. Prywatnie amator podróżowania, snowboard'u, paraglidingu.

Startupowanie oraz rozwijanie młodych biznesów to rodzaj mojego hobby. Codziennie analizuję nowe pomysły, które mogą być kolejnym hitem polskiego internetu.

Temat tego bloga to crowdfunding udziałowy - czym jest i jak się do niego zabrać. Pozyskanie finansowania oraz inwestorów do twojego biznesu jest prostsze niż myślisz.

Plany Ministerstwa Rozwoju, Prosta Spółka Akcyjna i crowdfunding udziałowy

Prosta Spółka Akcyjna a crowdfunding udziałowy
Prosta Spółka Akcyjna a crowdfunding udziałowy crowdangels.pl
Ministerstwo Rozwoju, w wyniku konsultacji społecznych i wykorzystania crowdsourcingu – mądrości tłumu, ­­ogłosiło plany wprowadzenia do polskiego systemu nowego podmiotu prawnego – Prosta Spółka Akcyjna, która ma z założenia wspierać młode spółki i ich założycieli w rozwoju, ekspansji oraz pozyskiwaniu finansowania.


Po lekturze ramowych założeń PSA można wyciągnąć jeden wniosek. Akurat w tym przypadku 'dobra zmiana' ma szansę stać się faktem a co najważniejsze, beneficjentem tej zmiany będzie crowdfunding udziałowy. To długo wyczekiwany moment przez przedsiębiorców oraz inwestorów. Czuć wiatr zmian :)
Ministerstwo Rozwoju, w pięciu punktach ogłosiło co zamierza osiągnąć i jaka ma być Prosta Spółka Akcyjna (PSA).


Podstawowe parametry – Prosta Spółka Akcyjna:

1) łatwe założenie spółki (w tym – rejestracja elektroniczna),

2) minimalne wymogi kapitałowe dla założycieli i możliwość elastycznego kształtowania struktury majątkowej spółki,

3) zapewnienie możliwości łatwych i różnorodnych form inwestycji w przedsięwzięcie (w tym – finansowania crowdfundingowego),

4) pogodzenie interesów założycieli z atrakcyjnością przedsięwzięcia dla inwestorów, poprzez ułatwienie ułożenia relacji między założycielami oraz między założycielami i inwestorami przy zmniejszeniu ryzyka narzucania założycielom warunków umów inwestorskich czy uregulowanie rozwiązań ułatwiających inwestycje,


5) możliwie szybka i nieskomplikowana likwidacja spółki.

Prosta Spółka Akcyjna a crowdfunding udziałowy


Co to oznacza. Że będzie prościej, łatwej i przyjemniej. Ale to, co nas najbardziej interesuje i cieszy to fakt, że Ministerstwo Rozwoju otwiera się na crowdfunding udziałowy. Już w punkcie drugim Ministerstwo Rozwoju zakłada, iż mimo, że kapitał założycielski Prostej Spółki Akcyjnej będzie wynosił tak jak w przypadku klasycznej Spółki Akcyjnej 100,000 PLN to w chwili rejestracji spółki założycielom wystarczy 1 PLN na pokrycie kapitału, który dzieliłby się na 100 akcji o wartości nominalnej 1 grosz. Prosto wyliczyć, że przy kapitale 1000 PLN będziemy mieli aż 100,000 akcji, co w przypadku crowdfundingu udziałowego ma niemałe znaczenie.


Jednak najlepszy i najistotniejszy jest punkt trzeci, gdzie Ministerstwo Rozwoju wprost robi ukłon w stronę crowdfundingu (możemy się domyślać, ze udziałowego) a to może oznaczać, że zniesione zostaną bariery crowdfundingu z jakimi obecnie borykają się polskie platformy robiące crowdinvesting.

Mamy nadzieję, że na planach się nie skończy i proponowane rozwiązania staną się rzeczywistością w jak najkrótszym okresie.

Pełna dokumentacja zmian dostępna jest na stronie Ministerstwa Rozwoju, pod tym linkiem.