Jak wybrać oprogramowanie do zarządzania projektami?
Włodzimierz Makowski
09 marca 2020, 09:39·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 09 marca 2020, 09:39Szukając odpowiedniego dla organizacji programu do zarządzania projektami warto przeanalizować wiele kwestii wpływających na to, czy dany program jest dobry czy też nie będzie spełniał oczekiwań. Nie sposób wymienić wszystkich elementów istotnych do gruntownej oceny konkretnego oprogramowania. Zwróćmy jednak uwagę na pięć istotnych aspektów.
1. Funkcjonalność i intuicyjność w obsłudze
Dobry program do zarządzania projektami powinien w takim samym stopniu spełniać oczekiwania różnych grup w firmie: zarządu, kluczowych menedżerów, menedżerów projektów oraz zespołów projektowych (niezbędne w tym celu są różnorodne funkcje). Dodatkowo takie oprogramowanie powinno być przyjazne w obsłudze dla każdej osoby w organizacji.
2. Czytelny wykres Gantta
Właściwie stworzony harmonogram posłuży do zarządzania planem projektu. Wśród kierowników projektów często da się słyszeć komentarze, w których osoby poszukujące skutecznego programu do zarządzania projektami zwracają uwagę, że wiele programów nie posiada istotnego dla użytkowników
wykresu Gantta (dzięki niemu można monitorować realizację projektu za pomocą wykresu).
3. Polska wersja językowa
Wiele programów do zarządzania projektami jest dostępna jedynie w języku angielskim. Warto poszukać na rynku
programu w polskiej wersji językowej. To powoduje, że bariery językowe niektórych członków danej organizacji przestają mieć znaczenie.
4. Ocena pomysłów na projekty – Scoring
Scoring projektu to wcześniej zdefiniowany zestaw pytań, na które trzeba odpowiedzieć oceniając pomysł. Każde pytanie ma przypisaną wagę i odpowiednią ilość punktów. Wykorzystanie scoringu pozwala uszeregować wszystkie pomysły i nadać im odpowiednie
priorytety w ramach portfeli.
Istotnym jest, aby osoby odpowiedzialne za tworzenie oprogramowania ciągle go usprawniały i liczyły się z oceną programu przez użytkowników. Dzięki temu wprowadzane są nowe funkcje i usprawnienia w kolejnych wersjach systemu.
Powyższe pięć aspektów to z pewnością nie jedyne kwestie, które należy rozważyć przy wyborze odpowiedniego oprogramowania. Warto jednak upewnić się, że wybrany program wspierający zarządzanie projektami, czy to w przypadku dużych międzynarodowych koncernów, czy mniejszych przedsiębiorstw skupionych na krajowym rynku, uwzględni te oczekiwania.