NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Kontrola skarbowa w akcji
  Piekło zamarzło, fiskus zapowiada mniej kontroli. A tak to wygląda w rzeczywistości

  Wiceminister finansów Paweł Cybulski na katowickim Europejskim Kongresie Gospodarczym oświadczył, że duża liczba kontroli skarbowych to „zło”. Resort i skarbówka zapowiadają racjonalizację postępowań sprawdzających i kontroli, a także pomoc przy unikaniu karuzeli VAT. Obecnie prawo do kontroli polskich firm ma aż 40 instytucji. Biznes uznaje jednak, że jest wręcz przeciwnie, kontroli jest więcej i są pracochłonne.

 • Siedziba Urzędu Komisji Nadzoru finansowego.
  Dwa miliardy złotych poszły w komin. TU Europa i KNF kontra nabici w butelkę klienci

  W prokuraturze odnaleźliśmy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Andrzeja Jakubiaka i spółkę, zarzucające niedopełnienie obowiązków i należytej staranności wymaganej od urzędników na takich stanowiskach w latach 2011 - 12, oraz na TU Europa, która sprzedawała polisolokaty powiązane z ubezpieczeniami, a powinni być starannie nadzorowani i kontrolowani przez KNF.

 • Dworzec Łódź Fabryczna, jedyny gotowy element naszego systemu kolei dużych prędkości, jak na razie nie przyciąga zbyt wielu podróżnych.
  Ważna inwestycja w tarapatach. Kolej dużych prędkości wlecze się jak ślimak

  Węgierska prasa niedawno rozpisywała się o planach Kolei Grupy Wyszehradzkiej, czyli połączeniu Warszawa - Brno - Bratysława - Budapeszt. Ma być superszybko i supernowocześnie. To szczególnie ważne także w kontekście Centralnego Portu Komunikacyjnego. Biorąc pod uwagę historię wpadek i błędów w inwestycjach kolejowych, także tych dużych prędkości, wszelkie daty udostępnienia inwestycji można prawdopodobnie włożyć między bajki. A i tak niewykluczone, że mimo superszybkiej nitki z Budapesztu, do CPK trzeba będzie dojechać rowerem.

 • Elektrownie i ich przyszłość to klucz do radzenia sobie ze zmianami klimatu
  Czemu mamy płacić podwójnie? Za węgiel i zieloną energię zapłacimy z naszych kieszeni

  W brukselskich kuluarach coraz głośniej mówi się o przeznaczeniu coraz większego kawałka unijnego tortu, czyli wspólnego budżetu, na walkę z konsekwencjami zmian klimatycznych. Natomiast w Polsce wałkujemy, czy lepszy jest polski węgiel, czy zagraniczny może, albo czy syberyjskie czarne złoto, sprowadzane dziś na kopy, nie narusza naszej racji stanu.

 • Wyborcy w wielu krajach Unii coraz bardziej czują żal do elit politycznych, że są do wyborców odwróceni plecami. Czy dadzą tego wyraz przy eurournach?
  Zaraz wybory do PE, a u nas kłótnia o tęczową aureolę. Inne kraje dyskutują o ropie i budżecie

  Już 26 maja Europejczycy wybiorą się do urn, by wybrać posłów do wspólnego unijnego parlamentu. Podczas gdy w naszym kraju obywatele debatują, czy tęcza w aureoli Maryi obraża uczucia religijne czy też nie, we Francji trwa protest żółtych kamizelek, Wielka Brytania pogrąża się w brexitowym chaosie, a mieszkańcy Włoch zmagają się z łapówkarstwem rządzących i eksperymentami w budżecie.

 • Polscy seniorzy są w coraz lepszej kondycji: coraz więcej osób przekracza setkę.
  Zagrali ZUS-owi na nosie. Wiekowi rekordziści dostają dodatkowe tysiące złotych na życie

  Stulatkowie będą zmorą ZUS – pisze Fakt. Dziś każdy, kto żyje dłużej, niż wiek, dostaje ok. 3300 dodatkowej, honorowej emerytury. Dziś takich osób jest 1900, ale już za 6 lat ich liczba wzrośnie do 3700, w 2035 roku będzie ich już 8 tysięcy.

 • Normy promieniowania (PEM) są w Polsce bardzo wyśrubowane. A od limitów zależy zagęszczenie nadajników 5G, a co za tym idzie - jakość i koszt budowy internetu mobilnego następnej generacji
  To antyszczepionkowcy świata technologii. Prawdy i mity o promieniowaniu 5G

  Coraz więcej Polek i Polaków obawia się wpływu sieci komórkowych na nasze życie i zdrowie, a protesty społeczne stają się coraz głośniejsze, zwłaszcza przeciw sieciom nowej generacji w technologii 5G. To taki telekomunikacyjny odpowiednik nasilenia ruchów antyszczepionkowych. Rząd, idąc na rękę branży, planuje zwiększyć normy dopuszczalnego promieniowania. Czas wyciągać z szaf aluminiowe czapeczki z antenkami?

 • IPO, debiut Ubera na NYSE. Firma chce ściągnąć od inwestorów aż 10 mld dol., to może być rekordowe IPO. Inna sprawa, że Uber nie zarobił jeszcze ani centa, a działa 10 lat.
  Uber debiutuje na giełdzie. Nigdy nie zarobił ani centa, ale idzie po rekordową kasę

  Uber dzieli Polaków nie mniej niż szczepionki, ale nawet ci, którzy zapamiętale go krytykują, nie potrafią dobrze zamaskować podziwu. Jak to możliwe, że firma która nie zarobiła ani dolara, szykuje się do zebrania z giełdy nowojorskiej największej sumy wszech czasów? Cenę akcji ustalono na 45 dol.

 • Sportowo na kolana, finansowo ściga czołówkę - oto właśnie polska liga
  Piłkarska ekstraklasa na drodze ku miliardom. Pieniądze w polskiej piłce coraz większe

  Dla wielu zjadaczy chleba polska ekstraklasa to rzecz niewarta uwagi, co sezon nasze drużyny w rywalizacji międzynarodowej wywracają się o kluby z Kazachstanu, czy Słowacji, a niedawno mistrz Polski odpadał z europejskich pucharów z potęgami z Luksemburga i Naddniestrza. To dla kibiców siatkówki, czy lekkoatletyki rzecz niepojęta. Z drugiej strony mamy fanatyków, którzy odmierzają czas kolejkami ligowymi. Ale i tak zdecydowana większość przez chwilę nawet nie zastanawia się, ile tak naprawdę zarabiają polskie kluby. A przez 2 sezony wpadnie 500 mln złotych z samych praw telewizyjnych.

 • Giełda Papierów Wartościowych gości coraz ciekawsze firmy. Wylądował tam nawet serwis CDA, przez lata kojarzony z piractwem
  Kontrowersyjny polski serwis internetowy debiutuje na giełdzie. Już urósł ponad 130 procent w górę

  CDA będzie 385. spółką notowaną na parkiecie NewConnect, rynku alternatywnym warszawskiej Giełdy Papierów Własnościowych, nastawionym na technologiczne i szerzej innowacyjne spółki. To szósty debiut na tym rynku w 2019 roku.

O sobie

Absolwent i doktorant Szkoły Głównej Handlowej, z doświadczeniem w takich tytułach, jak Wall Street Journal, Harvard Business Review czy Puls Biznesu. Fascynat sportu i odkrywania dalekich lądów.