Reklama.
Projekt profesora uzyskał grant w konkursie sieci CHIST-ERA, czyli konsorcjum blisko 20 narodowych agend finansujących badania. W skład konsorcjum wchodzą m.in. Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Międzynarodowy projekt jest jednym z sześciu nagrodzonych w konkursie przez CHIST-ERA. Koordynuje nim prof. Bała, ale oprócz niego i innych naukowców z UW, działają w nim również badacze z Queens University w Belfaście, Bilkent Üniversitesi w Ankarze oraz IBM Research Lab w Zurichu.
Procesory w jednym systemie mogą się od siebie znacząco różnić: mieć inną architekturę, pochodzić od innych producentów. Tworzą wtedy tzw. architekturę heterogeniczną, w której nie można na razie wykorzystywać aplikacji w języku Java. Te z kolei często służą do przetwarzania dużych zbiorów danych i przyspieszają wiele procesów. Projekt „Heterogeniczne obliczenia równoległe i rozproszone w Javie” ma umożliwić wykorzystanie języka Java w architekturze heterogenicznej.
– Zademonstrujemy możliwość tworzenia aplikacji równoległych na przykładzie starannie wybranego zbioru problemów i aplikacji. W szczególności wykorzystane zostaną kluczowe aplikacje z obszaru wielkich danych (Big Data) oraz aplikacje, które mogą być wykorzystywane jednocześnie przez wielu użytkowników – opowiada koordynator projektu. Wykorzystanie różnych typów procesorów zoptymalizuje pracę wielu urządzeń.
Źródło: Uniwersytet Warszawski