NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Nauczyciel, czyli mistrz? - Z nostalgii za etosem...

  Bez wątpienia osoba nauczyciela oznacza się pasją... jednak, po zastanowieniu dochodzimy do dualizmu... jak dziś rozumieć ten zwrot w odniesieniu do nauczyciela? Czy pasja nauczycielska to nadal termin rozumiany jako zamiłowanie do zawodu i funkcji jaką się piastuje - czy też raczej pasja ta odnosi się do synonimu słowa udręka? W tym konkretnym przypadku, pasja wydaje się być połączeniem obu znaczeń.

 • 8 rzeczy, które dobrze wpływają na Twoją kreatywność

  Co mogło mieć wpływ na to, że ktoś jest bardziej kreatywny od innych? Liczne badania statystyczne i naukowe podpowiadają kilka czynników, które mogą mieć pozytywny wpływ na naszą pomysłowość.

 • Ziemia-planeta ludzi?

  Ziemia przestała być naszą Matką i stała się Wyrobnicą. Zapomnieliśmy, że jesteśmy tu tylko gośćmi.

 • ”Poemat dla uczonych” i co dalej?

  „Dlaczego obecny system jest niewydolny? W jaki sposób zmienić ‘kult papierka’, stopnia naukowego, na docenianie faktycznej wiedzy i dokonań? Jak najlepiej wydać publiczne pieniądze przeznaczone na naukę i jeszcze mieć z nich satysfakcjonujący procent zwrotu? A może środki na naukę nie muszą pochodzić z budżetu? Może lepiej stworzyć dwa systemy – ten pierwszy, sponsorowany z kasy publicznej, po którym nie spodziewamy się wielkich odkryć ani innowacji, oraz drugi (…) – finansowany wyłącznie z pieniędzy prywatnych, działający na zasadzie klient płaci i wymaga. Bo na czym nam naprawdę zależy: na jak największej liczbie doktorów i profesorów, czy na dogonieniu i przegonieniu świata?”

 • Atom – nadzieja czy zagrożenie?

  W Polsce nie mamy jeszcze elektrowni jądrowej, ale wciąż istnieją plany jej budowy. Temat jak zawsze wzbudza spore emocje, za i przeciw. W sumie nic dziwnego, skoro jeden z czołowych uczonych wypowiedział podczas wygłaszania referatu w 1936r znamienite słowa na temat energii jądrowej „Osobiście sądzę, że wszędzie wokół nas znajduje się dostępna energia subatomowa i że pewnego dnia człowiek uwolni i opanuje tę prawie niewyczerpaną energię. Nie możemy temu przeciwdziałać i możemy mieć tylko nadzieję, że nie użyje jej wyłącznie w celu wysadzenia w powietrze najbliższego sąsiada” Czy rzeczywiście jest się czego bać? Do czego można wykorzystać energię jądrową? Czy na pewno wszyscy o tym wiecie?

 • Innowacje czy praca u podstaw

  Skupiamy się na innowacjach, nowych technologiach natomiast w jakiś dziwny sposób nasza gospodarka nie jest potęgą, a w rożnych rankingach innowacyjności wypadamy słabo. Wydaję mi się, że, jako kraj mam jeszcze bardzo wiele do nadrobienia i wcale nie w obszarze innowacji.

 • Data Scientist – detektyw danych, czyli czy Sherlock Holmes może nam pomóc w analizie danych?

  Kilka lat temu było głośno o zawodzie Data Scientist. Został on uznany za najseksowniejszy zawód XXI wieku (), a Data Science (nauka o danych) dziedziną która może spowodować ogromny postęp w rozwoju firm i organizacji. Wiele zachodnich firm zrozumiało to wyzwanie i podjęło działania w...