NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Innowacje i inwestycje

  Europejski Fundusz Leasingowy opublikował właśnie najnowszy raport z serii „Pod lupą”, który ECORYS Polska miał przyjemność w tym roku przygotować. Aktualna edycja dotyczy przede wszystkim inwestycji w sektorze MŚP i, jak zawsze, oparta jest na badaniach polskich przedsiębiorców – w szerszym kontekście odpowiada na pytanie o status inwestycji wśród małych i średnich przedsiębiorstw, źródła finansowania, bariery oraz perspektywy. W październiku ukazał się również inny raport, stworzony przez Polską Radę Biznesu i DELab UW – „Innowacyjność polskich przedsiębiorstw. Działalność badawczo-rozwojowa i współpraca nauki z biznesem”. Jakie wnioski płyną z obydwu raportów? Jak wygląda sektor MŚP pod względem inwestycji i innowacji w roku 2016?

 • Różnorodnością w innowację - Tech Inclusion, San Francisco 2016

  W ubiegłym tygodniu uczestniczyłam w dwudniowej konferencji Tech Inclusion, San Francisco 2016. W programie znalazły się nie tylko superciekawe panele i prezentacje, ale także szkolenia, targi pracy oraz możliwość bezpośredniej rozmowy z mentorami. Oczywiście nie obyło się także bez konkursu na najlepszy start-up. W tym roku Tech Inclusion odbyło się po raz drugi. Sukces ubiegłorocznego debiutu przerósł oczekiwania nawet samych organizatorów. Tegoroczna edycja przyciągnęła prawie 3500 uczestników oraz Google For Entrepreneurs jako głównego sponsora.

 • Houston mamy problem - jak rozwiązywać złożone problemy

  Prawie każdy menadżer i właściciel firmy boryka się ze złożonymi problemami w swojej pracy. Gdybyśmy mieli nieograniczone zasoby, czas, pieniądze to wszystko byłoby proste.

 • Project Excellence

  Projekty towarzyszą nam już w wieku przed-przedszkolnym. Już dzieci mają wyzwania, które kończą się osiągnięciem określonego celu i próbują znaleźć sposób, aby go osiągnąć. Projektem nazywamy to przedsięwzięcie, które ma swój początek i koniec, które zrobimy tylko raz, jest unikalne i albo osiągniemy swój cel, albo nie. Albo będziemy czerpać z niego korzyści albo nie. Zerojedynkowe przedstawienie tematu dotyczy tylko pewnego spektrum projektów. Coraz częściej mówi się o projektach agile, bo podobnie jak zmienia się nasze otoczenia, nasze wymagania, nasze potrzeby, nasz cel ma prawo również ulegać zmianom. Zmiana towarzyszy każdemu projektowi – i metodyczne stosowanie zasad project managementu pozwala stać się Organizacją Excellence, a nie Chaosem.

 • Mała ustawa o innowacyjności przyjęta przez Radę Ministrów

  Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej. Najważniejsze założenia projektu obejmują przede wszystkim wdrożenie nowych instrumentów podatkowych promujących podejmowanie innowacyjnej działalności.

 • Innowacje czy praca u podstaw

  Skupiamy się na innowacjach, nowych technologiach natomiast w jakiś dziwny sposób nasza gospodarka nie jest potęgą, a w rożnych rankingach innowacyjności wypadamy słabo. Wydaję mi się, że, jako kraj mam jeszcze bardzo wiele do nadrobienia i wcale nie w obszarze innowacji.

 • Po łaziku marsjańskim przyszła pora na rewolucję w świecie zabawek. Świat znowu mówi o studentach z Polski Wschodniej

  To coś więcej niż rewolucja w edukacji. Twórcy łazika marsjańskiego stworzyli zabawkę, która rozwija się pod wpływem zabawy z dzieckiem. Na Kickstarterze zebrali ponad 100 tysięcy. Rozpalili wyobraźnię dzieci, rodziców i przedsiębiorców na wszystkich kontynentach.