Oto 10 algorytmów, które rządzą światem. Należą m.in. do Facebooka i Google - jak na nas wpływają?

Na 10 algorytmów, które rządzą światem, dwa należą do Google, jeden do Facebooka
Na 10 algorytmów, które rządzą światem, dwa należą do Google, jeden do Facebooka Fot. 123rf.com
Skomplikowane wzory matematyczne rządzą ludźmi? Jak najbardziej. Branżowy blog i09 stworzył listę algorytmów, które mają największy wpływ na nasze życie. Na przykład ustalają, jakie treści zobaczymy na Facebooku, a nawet... jakiego partnera powinniśmy poznać.

10. Auto-tune


Auto-Tune umożliwia korekcję wysokości dźwięku instrumentów muzycznych i głosu ludzkiego z dokładnością do pół tonu. Pierwotnie ta technologia była wykorzystywana do... interpretacji danych sejsmicznych. W muzyce po raz pierwszy użyto jej w piosence Cher - "Believe". Dzisiaj Auto-Tune to nieodłączny element wielu współczesnych piosenek, szczególnie hip-hopowych.

9. Analiza predykcyjna od IBM

9 miejsce w zestawieniu zajęła technologia IBM służąca do przeprowadzania analizy predykcyjnej. Jest wykorzystywana np. przez różnego rodzaju służby do badania statystyk kryminalnych. Dzięki temu m. in. większa liczba patroli policyjnych jest kierowana do miejsc, w których najczęściej są popełniane przestępstwa. Po zastosowaniu rozwiązania IBM przestępczość w Memphis spadła o... 30 proc.

8. MP3

Ósma pozycja w rankingu należy do poczciwego formatu muzycznego mp3, a w zasadzie - kompresji stosowanej w tym formacie plików. Technologia, która zrewolucjonizowała rynek muzyczny. Umożliwiła melomanom gromadzenie tysięcy ulubionych utworów na dyskach swoich komputerów. MP3 pozwala zmniejszyć wielkość pliku muzycznego do około jednej dziesiątej ich oryginalnego rozmiaru.

7. Giełdowe transakcje

Na miejsce 7 trafiły algorytmy używane do zawierania giełdowych transakcji. Są to tzw. wysokie częstotliwości (HFT). Pozwalają przewidywać wahania na rynkach finansowych. Tego rodzaju algorytmy, zwane botami, zdolne są do podejmowania decyzji w ciągu milisekund. Z kolei człowiek na identyczną reakcję potrzebuje co najmniej sekundy.

6. Google AdWords

Google Adwords to system reklamowy pozwalający śledzić zachowanie użytkowników najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej. Następnie, na podstawie analizy wpisywanych słów i zapytań, wyświetlana jest im reklama kontekstowa. Adwords stanowi największe źródło przychodów Google.

5. Zakupy w internecie

Piąte miejsce w zestawieniu zajął zestaw algorytmów polecających kolejne produkty klientom sklepów internetowych. Ten mechanizm jest używany m. in. przez największy na świecie sklep internetowy – Amazona. Polega na oferowaniu klientom kolejnych produktów na podstawie ich wcześniejszych decyzji zakupowych.

4. Monitoring NSA

Lokatę tuż za podium zajął zestaw narzędzi monitorujących stosowanych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Mechanizm ich działania zdradził Edward Snowden. Narzędzi używano do inwigilacji obywateli Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Monitorowano m. in. rozmowy telefoniczne, e-maile czy zdjęcia robione np. za pomocą smartfonów.

3. Dopasuj randkę w sieci

"Brązowy medal" w rankingu dostało oprogramowanie używane przez serwis randkowy OKCupid. Stosowane w nim algorytmy dopasowują do siebie potencjalnych partnerów na podstawie analizy ich preferencji i zainteresowań. Analitycy bloga io9 szacują wartość rynku randek internetowych na 2 mld dolarów.

2. Co słychać na Facebooku?

Drugie miejsce przypadło EdgeRank - systemowi odpowiedzialnemu za dopasowywanie aktualności na Facebooku. To właśnie on decyduje o tym jakiego rodzaju i o których znajomych informacje zostaną wyświetlone na naszej tablicy.

1. Wyszukiwanie Google

Zwycięzcą rankingu okazał się tzw. Page Rank - algorytm używany przez największą na świecie wyszukiwarkę internetową – Google. Stanowi połączony mechanizm robotów analizujących słowa kluczowe oraz ich rozmieszczenie na stronie internetowej. Ocenia też ilość i jakość linków znajdujących się w witrynie. PageRank jest odpowiedzialny za popularność poszczególnych stron internetowych w wynikach wyszukiwania użytkowników.
Trwa ładowanie komentarzy...