Rząd miał ukrócić wyprowadzanie zysków za granicę przez firmy. Ale teraz... pozwoli na to jeszcze przez rok

Rząd pozwoli firmom wyprowadzać zyski za granicę jeszcze przez rok.
Rząd pozwoli firmom wyprowadzać zyski za granicę jeszcze przez rok. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Ministerstwo Finansów zgodziło się, aby przepisy, które mają powiązanym ze sobą spółkom utrudnić wyprowadzanie zysków za granicę przy użyciu cen transferowych, weszły w życie od 2017 r. Pierwotnie zmiany miały zacząć obowiązywać od 2016 roku, ale najnowsza wersja projektu noweli ustawy o PIT i CIT zakłada, że stanie się tak dopiero za 2 lata.

O wprowadzenie zmian dopiero od 2017 r. wystąpiły organizacje pracodawców oraz Centrum Cen Transferowych. Ministerstwo Finansów uwzględniło również kilka innych uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych projektu.

W efekcie resort zgodził się np. na to, aby za spółkę powiązaną uznać taką, w której inna ma 25 proc. udziałów. Wcześniej ten próg miał wynosić 20 proc. Oznacza to, że regulacja będzie jednolita z przepisami dotyczącymi tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych. Są to przepisy, które mają zapobiegać transferowi zysków polskich firm do ich spółek-córek.

Dokumentować trzeba będzie transakcje "istotne"
Ponadto Ministerstwo Finansów przyjęło, że obowiązek dokumentowania transakcji „istotnych” będzie uzależniony od wielkości firmy. Oznacza to, że im wyższe przychody, tym wyższy próg dla takiej transakcji.

Zgodnie z projektem najmniejsze przedsiębiorstwa podlegające ustawie to podmioty uzyskujące przychody od 2 mln do 20 mln euro. W ich przypadku transakcja „istotna” ma wartość co najmniej 50 tys. euro. Natomiast firmy, które osiągają 100 mln euro przychodu, będą musiały dokumentować transakcje o wartości 500 tys. euro.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Onet.pl
Trwa ładowanie komentarzy...