Netguru od siedmiu lat wciąż się rozrasta. Na zdjęciu z prawej: Wiktor Schmidt.
Netguru od siedmiu lat wciąż się rozrasta. Na zdjęciu z prawej: Wiktor Schmidt. Fot. Archiwum prywatne
Reklama.
Netguru zaczynało od trzech pracowników-założycieli: Kuby Filipowskiego, Wiktora Schmidta i Adama Zygadlewicza. Wcześniej byli freelancerami i próbowali swoich sił w różnych e-binesach. – Poznaliśmy się przez bloga Kuby i ideę co-workingu – wspomina Wiktor Schmidt, prezes Netguru. – Jako freelancerzy wynajęliśmy wspólnie biuro. Dość szybko odkryliśmy, że nasze kompetencje się uzupełniają i razem możemy pracować przy ciekawszych projektach niż pojedynczo – dodaje. Postanowili zarejestrować spółkę.
Pierwsze projekty
– Jednym z naszych pierwszych wspólnych projektów był serwis w formule web 2.0 (czy ktoś jeszcze pamięta ten trend?) dla podróżników: Kolumber.pl – mówi Schmidt. Serwis zbudowali dla Agory, której pracownicy odnaleźli zespół przez blog Kuby. – Z tego co wiemy, do dziś Kolumber.pl wspominany jest w Agorze jako „wczesne netguru” – dodaje rozmówca. Innym wczesnym projektem Netguru był startup Humanway, który usprawnia proces rekrutacji. Po kilku latach zespołowi udało się go z sukcesem sprzedać Grupie Pracuj.
Wiktor Schmidt, prezes Netguru

Dynamicznie rosnąć zaczęliśmy, gdy skupiliśmy się na software i usługach dla klientów. Od 2012 udało nam się utrzymać krzywą wzrostu na poziomie około 100% rok do roku. W 2014 zespół powiększył nam się z 50 do 100 osób. Na ten moment zbliżamy się do już 130 osobowego składu.

Założyciele Netguru przyznają, że skupili się na ciekawej niszy. – Pracujemy ze startupami z całego świata, których główną potrzebą jest szybkie stworzenie działającego produktu – mówią. Współpracują z klientami nawet z Hong Kongu, Bahrajnu czy Trynidadu i Tobago. Pierwsi klienci z zagranicy pojawili się podczas pobytu prezesa spółki w Irlandii. Wtedy były to projekty właśnie z Irlandii, a także Niemiec i Wielkiej Brytanii.
logo
Firma organizuje często wewnętrzne hackathony. Fot. Archiwum prywatne
Employer Branding
Netguru dba o rozwój pracowników. – Organizujemy wewnętrzne warsztaty, hackathony na wyjazdach integracyjnych i regularne webinary dotyczące umiejętności technicznych i miękkich takich jak komunikacja czy zarządzanie projektami – mówi Schmidt.
Netguru organizuje również darmowe warsztaty z kodowania dla wszystkich zainteresowanych. – Chcemy być kojarzeni z usługami najwyższej jakości, innowacjami i świetnym prowadzeniem projektów technologicznych. Jednocześnie chcemy, żeby netguru było firmą w której każdy chce pracować bo może się u nas dużo nauczyć – dodaje prezes Netguru.
Wiktor Schmidt, prezes Netguru

Co istotne, trzy razy w roku spotykamy się całą firmą na wyjazdach integracyjnych, raz w miesiącu przynajmniej ⅓ firmy zjeżdża się z całej Polski spotyka się w Poznaniu, gdzie mieści się nasza główna siedziba.


Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl