Talent i pasja do nauk ścisłych drogą do sukcesu! Stypendystki Intela wybrane!

"Nowe technologie dla dziewczyn" to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony wyłącznie dla młodych kobiet, które interesują się obszarem ICT.
"Nowe technologie dla dziewczyn" to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony wyłącznie dla młodych kobiet, które interesują się obszarem ICT. Fot. Materiały prasowe
20 utalentowanych laureatek zostało wybranych spośród 600 zgłoszeń, które napłynęły w pierwszym w Polsce programie stypendialnym dla dziewczyn wiążących swoją przyszłość z branżą nowych technologii. Dostaną wsparcie finansowe i opiekę mentorską, która pozwoli im rozwinąć potencjał i zaplanować przyszłość zawodową. Program organizowany jest przez Intel Technology Poland we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy.

„Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony wyłącznie dla tych młodych kobiet, które interesują się obszarem ICT.

– Chcemy pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej, czy też w nauce. Zainteresować je obszarem nowych technologii i wykształceniem, które się z nim wiąże - mówi Michał Dżoga, Corporate Affairs Manager – Europe, Intel.

Program, mimo że w tym roku zaproponowany został w wersji pilotażowej, obejmującej zaledwie siedem uczelni technicznych, cieszył się ogromnym zainteresowaniem maturzystek i studentek.

– Dostaliśmy ponad 600 zgłoszeń, z czego, w pierwszym etapie, wybraliśmy 43 najlepsze. Z tymi kandydatkami przeprowadziliśmy wywiady na Skype. Byliśmy pod wielkim wrażeniem dziewczyn: ich osobowości, ambicji i rozległości zainteresowań. Wybór był naprawdę trudny, co potwierdza, że w kobietach kryje się wielki, technologiczny potencjał - wspomina dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Stypendystki INTEL-PERSPEKTYWY otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel.

- Będę dzielić się ze stypendystką moją wiedzą i doświadczeniem, wspierać w podejmowaniu różnych decyzji, pomagać w odnalezieniu się w środowisku branżowym. Dzisiaj mamy pierwsze spotkanie, a przez kolejnych osiem miesięcy zaplanowanych jest 10 wspólnych sesji. Oczywiście nie musimy się limitować i takich spotkań może być więcej jeśli będzie taka potrzeba - mówi Alicja Borzeszkowska, mentorka w projekcie „Nowe technologie dla dziewczyn”, developer w Intel Technology Poland.


Do udziału w programie zgłosiło się kilkaset dziewczyn z całej Polski. Aleksandra Baczyńska, laureatka programu, nie ukrywała swojej radości:

- Moja pasja do informatyki zaczęła się w liceum, gdzie miałam świetnego nauczyciela tego własnie przedmiotu. Tak trafiłam na studia informatyczne na AGH, skąd dowiedziałam się o projekcie stypendialnym Intela. Aplikowałam i się udało! Cieszę się, że moja wiedza i doświadczenia zostały docenione. Jednym z takich doświadczeń była praca na recepcji, która po kilku tygodniach przerodziła się w pracę na stanowisku informatyka firmy. Brałam też w tym roku udział w stażu wirtualnym, który dla dziewczyn organizuje firma Google. Studiuję dopiero na drugim roku, więc nie miałam jeszcze możliwości pracy w dużej korporacji, takiej jak Intel. Ale bardzo bym chciała zdobyć taką pracę w przyszłości.

Stypendystki otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zł, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Niektóre z nich zaproszono również do wzięcia udziału w programie stażowym, w bardzo ekscytującym miejscu – w Intel Technology Poland sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intela w Europie, które miały okazję zwiedzić przy okazji inauguracji programu stypendialnego.

Na ratunek statystykom.

Liczba studentek kierunków technicznych spada. Branża informatyczna w Polsce i na świecie od lat charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet – od kilku do kilkunastu procent. Dodatkowo, jak pokazuje raport „Kobiety na politechnikach 2015” Fundacji Perspektywy – od kilku lat obserwujemy w naszym kraju niepokojącą tendencję zmniejszania się liczby studentów kierunków związanych z informatyką i telekomunikacją w ogóle. Kobiet jest wśród nich około 13 procent. Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla rozwoju cywilizacyjnego obszarze nowych technologii jest warunkiem koniecznym dla jego rozwoju. Program potrwa od października 2015 do czerwca 2016.

Więcej informacji: www.stypendiadladziewczyn.pl
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.