Wielki sukces młodej rysowniczki z Polski. Została ilustratorką w Marvel Comics!

Rysowniczka z Polski dołączyła do twórców ilustrujących przygody najpopularniejszych postaci komiksowych z największego wydawnictwa komiksów na świecie
Rysowniczka z Polski dołączyła do twórców ilustrujących przygody najpopularniejszych postaci komiksowych z największego wydawnictwa komiksów na świecie Marvel.com
Na zdolnościach polskich artystów coraz częściej poznają się łowcy talentów za granicy. Do grona osób, które otrzymały lukratywną propozycję współpracy od amerykańskiego przedsiębiorstwa o rozpoznawalnej marce, dołączyła Katarzyna Niemczyk. Polka została rysowniczką jednej z serii komiksowych zapowiedzianych przez Marvel Comics. Jest pierwszą w historii wydawnictwa artystką polskiego pochodzenia.

Ilustratorka z Polski wykona rysunki do cyklu „Mockingbird”, pierwszej solowej serii opowiadającej losy tytułowej superbohaterki. Komiks, którego odcinki będą wydawane w cyklu miesięcznym, Niemczyk poprowadzi wspólnie ze scenarzystką Chelsea Cain. W rozmowie z internetowym serwisem wydawnictwa Marvel amerykańska autorka wyjaśniła, czemu uznała Katarzynę Niemczyk za idealną osobę do zajęcia się oprawą graficzną powstającej serii:
Chelsea Cain
Scenarzysta "Mockingbird"

Bardzo ważne było dla mnie znalezienie kogoś, kto dorównałby naszej postaci talentem i stylem. Kate , jak mało kto, potrafi naprawdę rysować piękne i silne kobiety. To jej specjalność. Bohaterka naszej serii ma w sobie ogromny seksapil. Jako autorka jej przygód chce to pokazać, ale jednocześnie uniknąć jej uprzedmiotowienia. To silna osobowość, która jest pod względem fizycznym świetnie przygotowana do walki ze złem. A Kate potrafi narysować kobietę w metalowym bikini i opinających nogi pończochach, a jednocześnie sprawić, że to ona wszystko kontroluje i bije swoim twardym charakterem niejednego mężczyznę.

W jaki sposób Katarzyna Niemczyk otrzymała angaż u prestiżowego wydawcy, którego nałogowi czytelnicy komiksów zza oceanu zwą „Domem Pomysłów”? Jak zdradza w jednym z komentarzy pod postem opublikowanym na swoim profilu na Facebooku, sukces zawdzięcza ciężkiej pracy i łutowi szczęścia:
Katarzyna Niemczyk
Rysowniczka "Mockingbird" w Marvel Comics

Z tego co wiem jedyna droga do Marvela to bezpośrednio pokazać portfolio łowcy talentów lub po prostu sami muszą Cię znaleźć. W moim przypadku to była pierwsza opcja na MFK [Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi - redakcja].

Zatrudnienie Niemczyk na stanowisku rysownika wpisuje się w politykę wizerunkową, jaką od dłuższego czasu prowadzi nowojorskie wydawnictwo. Zakłada ona intensywniejsze promowanie, zarówno kobiecych postaci, jak i autorek komiksów, a jej celem jest zwiększenie zainteresowania dziewczyn i kobiet utworami produkowanymi na rynku komiksowym.

Wymiernym efektem przyjętej przez Marvela strategii była nagrodzona prestiżową nagrodą Hugo seria „Ms Marvel” o losach nastolatki pakistańskiego pochodzenia, która zyskała nadludzkie moce i postanowiła przywdziać strój superbohatera. Scenariusz do tego cyklu tworzy nadal Gwendolyn Willow Wilson, pisarka i dziennikarka. „Mockingbird” to kolejny krok w promowaniu twórczości damskiej części społeczeństwa, ponieważ w tym przypadku za warstwę merytoryczną i graficzną odpowiadają same kobiety.
Katarzyna Niemczyk studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na co dzień pracuje na stanowisku ilustratorki w Division 48, studiu polskich grafików, którzy współtworzyli animacje i ilustracje do takich gier komputerowych jak „Might & Magic: Heroes VII” czy „Wiedźmin III: Dziki Gon”.

Mockingbird to alter ego Barbary "Bobbi" Morse, superbohaterki, która zadebiutowała w uniwersum Marvela w 1971 roku. W dotychczasowych przygodach dała się poznać jako świetnie wyszkolona wojowniczka i doświadczoną agentka S.H.I.E.L.D., fikcyjnej organizacji, która dysponując mandatem ONZ pilnuje bezpieczeństwa na świecie. Chlubną kartą w jej historii jest wieloletnie członkostwo w drużynie Avengers, jednej z najbardziej rozpoznawalnych grup Marvela. Znana jest także jako była żona prominentnego działacza tej drużyny, Hawkeye'a. W hitowym serialu „Agents of S.H.I.E.L.D.” w rolę Mockingbird wciela się aktorka Adrianna Palicki.


Marvel Comics to największe amerykańskie wydawnictwo komiksowe. Założone w 1939 zapisało się na stałe w światowej popkulturze, publikując regularnie komiksy z historiami najpopularniejszych superbohaterów (Kapitan Ameryka, Spider-Man, Iron Man, Hulk i Daredevil) i drużyn na czele z Avengers i Fantastyczną Czwórką.

Pierwszy numer współtworzonej przez polską rysowniczkę serii „Mockinbgird” trafi do sprzedaży w sklepach z komiksami na terytorium USA w dniu 2 marca 2016 roku.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...