Bydgoska Pesa tworzy nie tylko szybkie, ale i stylowe pociągi. Dart został uznany za najpiękniejszy model na świecie

Pesa Dart na torach.
Pesa Dart na torach. Fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Gazeta
Wokół bydgoskiej Pesy pod koniec ubiegłego roku panowała nerwowa atmosfera. W związku z koniecznością rozliczenia unijnej dotacji, nie było wiadomo, czy firma zdoła się wywiązać w terminie z zamówienia wobec PKP Intercity na dostawę Dartów. Ostatecznie nie tylko często określany mianem polskiego Pednolino pociąg wyjechał na tory i wozi już pasażerów w całej Polsce, ale także niedawno został uznany za najpiękniejszy na świecie.

Tak uznało jury konkursu if Design Award – jednej z najbardziej prestiżowych światowych imprez wzornictwa przemysłowego. Wydarzenie jest organizowane od 1954 roku, a tegoroczna edycja odbyła się w Monachium.
Do konkursu zgłoszono ponad 5 tys. prac. Ostatecznie jury wyłoniło 75 zwycięzców, których produkty wyróżniają się najpiękniejszym designem w różnych kategoriach tematycznych. Statuetkę dla najpiękniejszego pociągu świata otrzymała bydgoska Pesa za projekt Darta.
To nie jedyny sukces polskich firm na tegorocznej edycji if Design Award. Oprócz Pesy, jeszcze dziewięć z nich otrzymało wyróżnienia za dwanaście różnych produktów, w tym m. in. polska marka meblowa VANK za projekt stołu z elektryczną regulacją wysokości i parawan akustyczny.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...