We wsi w Mazowieckiem powstaje superkomputer, który ochroni Polskę przed każdym hakerem!

W Zegrzu Południowym stanie superkomputer, który ma strzec Polskę przed zagrożeniami ze strony hakerów.
W Zegrzu Południowym stanie superkomputer, który ma strzec Polskę przed zagrożeniami ze strony hakerów. Fot. Dennis Skley/http://tnij.org/cx95w8x/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/ifidt5a
W Zegrzu Południowym w województwie mazowieckim powstaje superkomputer, który ma skutecznie ochronić Polskę przed cyberprzestępcami. Maszyna zostanie oddana do dyspozycji Wojskowego Instytutu Łączności (WIŁ). Stanie w Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych (LAAC), gdzie będą pracować fachowcy, którym niestraszny żaden haker.

Superszybki światłowód o zasięgu 40 kilometrów
Jak zapewniają specjaliści z WIŁ, oprócz superkomputera, polskim żołnierzom w walce z niebezpiecznymi hakerami ma pomóc superszybkie łącze światłowodowe, które powstanie na trasie niemal 40 kilometrów. Będzie biegło z Zegrza Południowego aż do centrum Warszawy.

Dzięki jego powstaniu, Wojskowy Instytut Łączności zyska dostęp do sieci „Pionier”, do której należą największe centra naukowo-badawcze oraz uczelnie znad Wisły. W Zegrzu Południowym stanie sześć serwerowych szaf, w których zostanie umieszczony tzw. superkomputer.

Maszyna umożliwi fachowcom z wojskowego ośrodka analizę ruchu w internecie w czasie niemal zbliżonym do rzeczywistego - wyjaśniają specjaliści z WIŁ. Dzięki temu natychmiast będą mogli wychwycić niebezpieczne zachowania cyberprzestępców.

Banki i rząd od razu będą wiedzieć o poczynaniach hakerów
Dostęp do informacji o niebezpiecznych zachowaniach hakerów nie będą jednak posiadać wyłącznie specjaliści z Zegrza Południowego. Dlatego, że najświeższe wiadomości oraz symulacje potencjalnych ataków hakerów będą publikowane na specjalne przystosowanym do tego celu portalu internetowym. Ponadto na bieżąco o ryzyku działań ze strony sieciowych przestępców będą informowane właściwe instytucje rządowe oraz banki.


Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych zamierza ściśle współpracować z takimi instytucjami, jak Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (CBC) Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) oraz Komenda Główna Policji (KGP) w Warszawie. Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Wojskowy Instytut Łączności z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w kwocie ponad 8 mln złotych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...