Krynica, niepozorna mieścina, gdzie żyje około 12 tys. mieszkańców, na początku września stanie się centrum nauki i biznesu.
Krynica, niepozorna mieścina, gdzie żyje około 12 tys. mieszkańców, na początku września stanie się centrum nauki i biznesu. Wikipedia
Reklama.
Wszystko zaczęło się od spotkań, które organizował biznesmen, regionalny działacz i lokalny patriota – Zygmunt Berdychowski pochodzący z Nowego Sącza. Ten urodzony w 1960 roku biznesmen i lokalny działacz samorządowy chciał, żeby zabiegani na co dzień ludzie ze świata wielkich pieniędzy i władzy mieli miejsce i czas by spotkać się i ze sobą porozmawiać.
Pierwsza edycja z 1992 roku odbyła się w salce jednego z domów zdrojowych. Kto by pomyślał, że w ciągu następnych edycji rozrośnie się to do skali, w której media zaczną określać imprezę mianem „Davos Europy Środkowo-Wschodniej”.
Jak idea stoi za organizacją Forum Ekonomicznego w Krynicy? Zawsze skupiano się na problemach najistotniejszych dla naszego regionu, jak również Europy. To tutaj debatowano nad tym, w jaki sposób można pomóc frankowiczom czy zastanawiano się nad możliwymi scenariuszami kryzysu z uchodźcami.

Znani o Forum Ekonomicznym

Wiktor Juszczenko, Prezydent Ukrainy (2005-2010):
W krynickim Forum biorą udział znani politycy oraz przedstawiciele biznesu z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, którzy mają wpływ na kształt polityki gospodarczej w swoich krajach oraz rozwój współpracy regionalnej.
Ivo Josipović, Prezydent Chorwacji w latach 2010-2015:
Na pewno spotkanie takie jak w Krynicy, to ważne wydarzenie i ważny głos dla przywódców państw, ale także i Unii Europejskiej, w sytuacji, kiedy stajemy oko w oko z kryzysem, jaki dotyka nasz świat.
Donald Tusk, Premier Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2014:
Dzisiaj z Krynicy, jutro z Warszawy, ale także z Brukseli i ze Strasburga powinien popłynąć bardzo mocny głos, podtrzymujący na duchu tych wszystkich, którzy wierzą w sens integracji europejskiej, nie tylko w sens status quo, ale także dalszych działań na rzecz integracji.

To w tym miejscu również ówczesny premier Donald Tusk ogłosił, że Polska przyjmie Euro w 2012 roku, a później zaprezentował statystyki pokazujące, że na czerwonym pokryzysowym morzu to my jesteśmy „zieloną wyspą” – takie informacje nie pojawiają się na przypadkowych konferencjach prasowych.
To w końcu tutaj Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło w 2013 roku swój nowy program gospodarczy – partie z głównego nurtu polskiej polityki traktują Forum, jako najbardziej odpowiednie miejsce do ogłoszenia swoich planów strategicznego rozwoju. Warto zaznaczyć, że nieformalną tradycją wśród polskich premierów stało się zarezerwowanie sobie czasu, by we wrześniu pojawić się w trakcie Forum.
logo
W zeszłorocznej edycji udział wziął również Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Forum Ekonomiczne w Krynicy
Nie brakuje również gości zagranicznych, głównie polityków z pierwszych stron gazet. Na przestrzeni lat Krynicę odwiedzili przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, prezydent Niemiec Horst Kohler, premierzy Włoch Mario Monti i Massimo D’Alema oraz Hiszpanii Jose Maria Aznar i Jose Luis Zapatero.
Nie zapominajmy jednak, że Forum Ekonomiczne w Krynicy ma przede wszystkim stawiać pytania i szukać odpowiedzi, dotyczących sytuacji i kondycji naszego regionu, czyli Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego pojawiły się tam takie postaci jak prezydent Czech Václav Havel, prezydenci Ukrainy Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko, kojarzeni przede wszystkim z proeuropejskim kursem na politykę swojego państwa.
A co czeka nas w tym roku? XXVI edycja Forum Ekonomicznego w Krynicy, które odbędzie się między 6 a 8 września dotyczyć będzie przede wszystkim takich zagadnień jak rozwiązanie aktualnych wyzwań gospodarki światowej, przyszłość strefy euro, polityka energetyczna państw Europy Środkowej, znaczenie wizerunku kraju dla jego rozwoju ekonomicznego, przyszłość firm państwowych w gospodarce rynkowej, skuteczność różnych modeli zarządzania, czy wpływ nowych technologii na świat biznesu. Natomiast tematem przewodnim tegorocznych obrad to „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”.
logo
To tu, w Starym Domu Zdrojowym, odbędą się główne wydarzenia Forum Ekonomicznego. Wikipedia/Piotr Drabik
O przyszłości kontynentu debatować będą tacy goście jak Książę Michael von Liechtenstein, Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki czy Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
Zainteresowanie z pewnością będzie spore - XXV Forum Ekonomiczne w 2015 roku zgromadziło w Krynicy ponad 3000 gości z około 60 krajów świata. Pojawiło z się ponad pół tysiąca dziennikarzy z kilkudziesięciu państw, a opinie forumowiczów były cytowane przez czołowe media światowe i szeroko omawiane przez środowiska eksperckie.
W tym roku INN:Poland objął oficjalny patronat nad wydarzeniem. Specjalne dla was będziemy relacjonować na bieżąco debaty, przeprowadzać wywiady z tuzami polityki i biznesu oraz ekspertami, jak również komentować najistotniejsze prezentacje wypowiedzi. Partnerami relacji Krynica Live będą Vivus, Medivio oraz Ikea Polska.

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl