Dostali gigantyczny grant za ten wynalazek. Nadchodzi rewolucja w wykrywaniu raka

OMiProbe dostał grant w wysokości 4 mln euro
OMiProbe dostał grant w wysokości 4 mln euro Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta
Wynalazki zasypują nas jeden po drugim, ale takiego jak ten stworzony przez SDS Optic jeszcze nie było. Dzięki niemu medycyna wkracza na nowy poziom.

4 miliony euro, czyli 17 mln zł i 44 tys. zł. Tak ogromny grant od Komisji Europejskiej otrzymał OmiProbe firmy SDS Optic. To jedyna taka mikrosonda optyczna do szybkiego i precyzyjnego diagnozowania nowotworów piersi. Pozwoli ona w diagnostyce zmniejszyć umieralność nawet o 30 proc.

Za wynalazek odpowiadają polscy naukowcy, którzy po latach spędzonych w USA powrócili do kraju. Ich "dziecko" pozwala na diagnozę choroby jeszcze we wczesnej fazie. – Wykorzystanie naszej technologii w diagnostyce nowotworów piersi pozwoli zmniejszyć umieralność nawet o 30 proc. Dzięki OMiProbe diagnoza jest obiektywna i dużo szybsza, co zwiększa szanse na wyleczenie i obniża koszty leczenia – twierdzi dr hab. Magdalena Staniszewska, pomysłodawca mikrosondy.

Na czym polega rewolucyjność urządzenia? – Nie ma potrzeby pobierania tkanek a precyzyjny liczbowy wynik badania otrzymuje się w kilkanaście minut. Obecny proces diagnostyczny nowotworów jest czasochłonny i skomplikowany. Zastosowanie mikrosondy oszczędzi pacjentce bólu i stresu związanego z biopsją i długim oczekiwaniem na wyniki – dodaje Marcin Staniszewski, pomysłodawca i dyrektor generalny SDS Optic.


Firma otrzymała grant z SME Instrumentu – programu dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. W czerwcowej rundzie brało udział 1514 projektów. 57 z nich otrzymało grant, w tym dwa z Polski. – Projekt OMiProbe jest rewolucyjny i ma szanse uratować życie setek tysięcy kobiet. To świetny przykład, że polskie firmy są bardzo innowacyjne – przekonuje Alicja Grzegorzek z Zafiro Solutions, przedsiębiorstwa, które wspierało zdobycie grantu z SME Instrumentu.

Grant zostanie wykorzystany do prac badawczych, badań klinicznych, certyfikacji i komercjalizacji produktu. Wszystko wskazuje na to, że korzystanie z OmiProbe będzie możliwe od 2021 roku.
Trwa ładowanie komentarzy...