We Wrocławiu boją się o oszczędności życia. Kanar sklonuje kartę płatniczą?

Nowe terminale płatnicze powiększą ogólną liczbę biletomatów we Wrocławiu czterokrotnie, do ponad 3 tysięcy.
Nowe terminale płatnicze powiększą ogólną liczbę biletomatów we Wrocławiu czterokrotnie, do ponad 3 tysięcy. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Dolnośląska metropolia chciała pójść z duchem czasów i umożliwić mieszkańcom miasta dokonywanie płatności w komunikacji miejskiej za pomocą kart płatniczych. Dzięki temu można by wyeliminować konieczność szukania biletomatu i płatności gotówkowych. Okazuje się, że pomysł nie przypadł wrocławianom do gustu.

– Jedni są oburzeni, inni po prostu zaniepokojeni – pisze o nastrojach swoich wrocławskich czytelników niebezpiecznik.pl. – Boją się, że kontrolerzy będą klonowali ich karty płatnicze i robili zakupy na ich koszt – dorzuca.

Cóż, ryzyko jest raczej minimalne, twierdzi z kolei portal. Nowe biletomaty i nowe kasowniki z funkcją zakupu biletu zwiększą znacznie liczbę urządzeń, dzięki którym można było kupić bilet. Zakupu można dokonywać za pomocą kart zbliżeniowych, Urbancard z funkcją elektronicznej portmonetki, telefonem za pomocą technologii NFC/HCE. Urządzenie nie wyda jednak blankietu czy potwierdzenia transakcji – w razie kontroli trzeba będzie okazać... kartę płatniczą.

Jak uniknąć kradzieży?
I tu się pojawia problem. W końcu w środkach komunikacji miejskiej mogą pojawić się kontrolerzy-przebierańcy, którzy karty zeskanują i będą dobierać się do pieniędzy na kontach. Skubiąc niewielkie kwoty albo wybrane ofiary – będą bezkarni.

Karty zbliżeniowej nie da się sklonować – podkreśla niebezpiecznik.pl. Tak samo zbliżeniowo byłaby kontrolowana karta przez kontrolera. Jego czytnik ma odczytywać wyłącznie numer karty – by sprawdzić, czy dla tego numeru istnieje w systemie ważny token transakcji. Kontroler nie uzyskuje dostępu do żadnych danych z konta, ani innych numerów identyfikujących kartę. Nie musi jej nawet oglądać.


– W rzeczywistości łatwiej będzie komuś walnąć Cię pałką w głowę i ukraść portfel niż bawić się w ataki przedłużenia terminala – przewrotnie uspokaja portal.
Trwa ładowanie komentarzy...