Megalotnisko jednak nas przerosło? Rząd wpadł na pomysł, skąd wziąć pieniądze na budowę

Centralny Port Komunikacyjny ma zostać zbudowany do 2027 roku
Centralny Port Komunikacyjny ma zostać zbudowany do 2027 roku 123rf.com
Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego od początku budzi wątpliwości nie tylko ze względu na skalę, ale również ilość pieniędzy, jakie trzeba będzie przeznaczyć na jego budowę. Rząd deklaruje jednak, że środki finansowe się znajdą – zamierza pozyskać w tym celu unijne dofinansowanie.

Wartość całej inwestycji szacowana jest na 30-35 mld złotych. Połowę tej kwoty trzeba będzie przeznaczyć na budowę portu lotniczego, który docelowo ma obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie. Tutaj rząd na żadne dodatkowe pieniądze z Unii nie może jednak liczyć – przepisy nie pozwalają bowiem na wspieranie budowy lotnisk.

Skąd wziąć pieniądze na CPK?
Co innego z budową sieci kolejowej i nowych dróg dojazdowych, która ma pochłonąć kolejne kilkanaście miliardów. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, zadeklarował w rozmowie z PAP, że Polska będzie starała się o pozyskanie unijnych funduszy, a konkretnie środków przeznaczonych na transeuropejską sieć transportową. Program zakłada m.in. przenoszenie transportu z dróg na tory kolejowe i rzeki. Zdaniem Kwiecińskiego, rozbudowa infrastruktury wokół polskiego megalotniska doskonale się wpisuje w te założenia, a CPK może zostać włączony do sieci transeuropejskiej.

Co jednak z samym lotniskiem? Kwieciński wyraził nadzieję, że część wydatków zostanie pokryta przez inwestorów komercyjnych. – Finansowanie dla części lotniskowej będziemy w stanie zapewnić – dodał minister, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".

CPK ma zostać zbudowany do 2027 roku. Oprócz lotniska, dróg dojazdowych i torów kolejowych, rząd chce zbudować w jego pobliżu również nowe miasto, w którym mogliby zamieszkać pracownicy obsługujący port komunikacyjny.
Trwa ładowanie komentarzy...