Nowe informacje o salmonelli w Green Caffe Nero. "Przecięliśmy drogi zakażenia"

Przedstawiciele Green Caffè Nero zapewniają, że sytuacja z zatruciami została opanowana
Przedstawiciele Green Caffè Nero zapewniają, że sytuacja z zatruciami została opanowana Foto: Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Sieć kawiarni, która od kilku dni walczy z serią zakażeń swoich klientów, twierdzi, że opanowała sytuację. Felerne ciasta wycofane, wszyscy pracownicy przeszkoleni, zamówili też nowe lodówki z termometrami.

– Informujemy, że we wszystkich kawiarniach Green Caffè Nero w pełni wdrożyliśmy zalecenia Sanepidu. Dzięki temu przecięto drogi zakażenia, o czym świadczy brak nowych zachorowań, które by nastąpiły po 31 maja 2018 r. – twierdzą przedstawiciele sieci w najnowszym oświadczeniu, wysłanym w piątek po południu.

Kilka dni temu w całej Polsce rozpoczęła się seria zakażeń pokarmowych, których źródłem prawdopodobnie są kawiarnie. Według wczorajszych doniesień poszkodowanych jest ponad 50 osób, ok. 20 trafiło do szpitali.

Green Caffe Nero wycofuje ciasta z kremem
Przedstawiciele Green Caffè Nero informują, że w trybie natychmiastowym wycofali ze sprzedaży wszystkie ciasta z kremem z kawiarni na terenie całej Polski. Współpracują z Sanepidem i przeszkolili cały personel w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz wzmocnili kontrole.

– Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa oferowanej żywności. Niedługo w naszych kawiarniach pojawią się nowe witryny chłodzące, których prototyp jest już w produkcji. Dzięki umieszczonym w nich termometrom klienci będą widzieć jaka panuje w nich temperatura. W przypadku jej wzrostu, powiadomi nas o tym sygnał dźwiękowy – dodają.


Przepraszają też za całą sytuację i obiecują rekompensaty klientom, którzy zachorowali. Wcześniej na temat salmonelli w kawiarniach Green Cafe Nero wypowiadał się między innymi prezes firmy, Adam Ringer. Wziął na siebie odpowiedzialność, poinformował o ówczesnej sytuacji i przeprosił.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.