69 milionów euro na innowacje i rozwój w Europie Środkowej. Z programu InterReg

69 milionów euro na innowacje i rozwój w Europie Środkowej. Z programu InterReg
69 milionów euro na innowacje i rozwój w Europie Środkowej. Z programu InterReg Fot. 123rf.com
W zatwierdzonym przez Komisję Europejską Programie Interreg dla Europy Środkowej, przewidziano 69 mln euro na innowacje i rozwój wiedzy. Na dofinansowanie mogą liczyć przedsięwzięcia, które podniosą konkurencyjność tej części Starego Kontynentu.


Środki będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcie ma otrzymać około 30 projektów. Celem strategicznym programu jest wzmocnienie regionalnych innowacji oraz przedsiębiorczości. KE chce również wymusić na podmiotach z Europy Środkowej stałą współpracę.


Konieczna międzynarodowa współpraca
Uczestnikami programu Interreg jest 9 krajów. Maksymalne dofinansowanie ze środków EFRR może wynosić do 80 proc. - dla podmiotów pochodzących z Austrii, Niemiec i Włoch, oraz do 85 proc. - dla instytucji z Chorwacji, Czech, Słowacji, Słowenii, Polski i Węgier. Aby projekt uzyskał wsparcie, musi w nim uczestniczyć przynajmniej trzech partnerów z co najmniej trzech krajów. Uruchomienie pierwszego naboru projektów przewidywane jest na luty 2015 r.


Wnioski o dofinansowanie mogą składać podmioty z różnych gałęzi gospodarki. Jednak KE w broszurze informacyjnej wymienia branże oraz instytucje, których przedstawiciele w pierwszej kolejności mogą liczyć na wsparcie. Z sektora państwowego - instytucje transferu technologii, uczelnie i instytuty badawcze oraz regionalne agencje rozwoju i innowacji, a także władze publiczne i podmioty powiązane.


Prywatnego – dostawcy i instytucje zarządzające energią, instytucje finansowe, przedsiębiorstwa (w tym MŚP) oraz przewoźnicy i dostawcy infrastruktury.

O pieniądze mogą się również ubiegać izby gospodarcze, stowarzyszenia, organizacje szkoleniowe, pozarządowe oraz zajmujące się udogodnieniami dla środowiska.

Priorytetem KE jest promowanie inwestycji, przy których współpracować będą ze sobą przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, ośrodki badawcze i uczelnie wyższe z różnych krajów. Mile widziane jest łączenie się międzynarodowych podmiotów w sieci lub klastry.

2 priorytety
Program Interreg zawiera dwa priorytety w zakresie wspierania innowacji. Pierwszym jest wzmocnienie współpracy pomiędzy regionami położonymi w różnych państwach Europy Środkowej – szczególnie tymi rozwijającymi się w wolniejszym tempie. Drugim jest pomoc firmom oraz pracownikom. Zwłaszcza z sektora MŚP, które zatrudniają najwięcej osób w tej części Starego Kontynentu.

Dlatego środki z EFRR zostaną w pierwszej kolejności przeznaczone na badania i rozwój nad nowymi technologiami. KE liczy, że następnie nastąpi ich międzyregionalny transfer. Przede wszystkim do firm z sektora MŚP. W rezultacie zwiększą się kompetencje pracowników zatrudnianych przez te przedsiębiorstwa. Dzięki rozwojowi technologii mają powstać innowacyjne produkty i usługi oraz rozwiązania wspierające ekologię.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili