W zatwierdzonym przez Komisję Europejską Programie Interreg dla Europy Środkowej, przewidziano 69 mln euro na innowacje i rozwój wiedzy. Na dofinansowanie mogą liczyć przedsięwzięcia, które podniosą konkurencyjność tej części Starego Kontynentu.
Środki będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcie ma otrzymać około 30 projektów. Celem strategicznym programu jest wzmocnienie regionalnych innowacji oraz przedsiębiorczości. KE chce również wymusić na podmiotach z Europy Środkowej stałą współpracę.
Konieczna międzynarodowa współpraca
Uczestnikami programu Interreg jest 9 krajów. Maksymalne dofinansowanie ze środków EFRR może wynosić do 80 proc. - dla podmiotów pochodzących z Austrii, Niemiec i Włoch, oraz do 85 proc. - dla instytucji z Chorwacji, Czech, Słowacji, Słowenii, Polski i Węgier. Aby projekt uzyskał wsparcie, musi w nim uczestniczyć przynajmniej trzech partnerów z co najmniej trzech krajów. Uruchomienie pierwszego naboru projektów przewidywane jest na luty 2015 r.
Wnioski o dofinansowanie mogą składać podmioty z różnych gałęzi gospodarki. Jednak KE w broszurze informacyjnej wymienia branże oraz instytucje, których przedstawiciele w pierwszej kolejności mogą liczyć na wsparcie. Z sektora państwowego - instytucje transferu technologii, uczelnie i instytuty badawcze oraz regionalne agencje rozwoju i innowacji, a także władze publiczne i podmioty powiązane.
Prywatnego – dostawcy i instytucje zarządzające energią, instytucje finansowe, przedsiębiorstwa (w tym MŚP) oraz przewoźnicy i dostawcy infrastruktury.
O pieniądze mogą się również ubiegać izby gospodarcze, stowarzyszenia, organizacje szkoleniowe, pozarządowe oraz zajmujące się udogodnieniami dla środowiska.
Priorytetem KE jest promowanie inwestycji, przy których współpracować będą ze sobą przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, ośrodki badawcze i uczelnie wyższe z różnych krajów. Mile widziane jest łączenie się międzynarodowych podmiotów w sieci lub klastry.
2 priorytety
Program Interreg zawiera dwa priorytety w zakresie wspierania innowacji. Pierwszym jest wzmocnienie współpracy pomiędzy regionami położonymi w różnych państwach Europy Środkowej – szczególnie tymi rozwijającymi się w wolniejszym tempie. Drugim jest pomoc firmom oraz pracownikom. Zwłaszcza z sektora MŚP, które zatrudniają najwięcej osób w tej części Starego Kontynentu.
Dlatego środki z EFRR zostaną w pierwszej kolejności przeznaczone na badania i rozwój nad nowymi technologiami. KE liczy, że następnie nastąpi ich międzyregionalny transfer. Przede wszystkim do firm z sektora MŚP. W rezultacie zwiększą się kompetencje pracowników zatrudnianych przez te przedsiębiorstwa. Dzięki rozwojowi technologii mają powstać innowacyjne produkty i usługi oraz rozwiązania wspierające ekologię.