Jeden z największych koncernów zbrojeniowych, grupa MBDA/Thales wchodząca w skład konsorcjum Eurosam, podpisał wczoraj listy intencyjne dotyczące współpracy z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia S.A w Grudziądzu i dwoma innymi krajowymi firmami zbrojeniowymi. Chodzi między innym o produkcję rakiet średniego zasięgu Aster 30. Pociski te oferowane są Polsce w ramach programu Wisła, czyli inaczej mówiąc - chodzi o budowę zestawu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla naszego kraju. Współpraca ruszy, jeśli koncern MBDA/Thales wygra trwający właśnie konkurs.
Zawarte porozumienie przewiduje, że zakłady w Grudziądzu mogą produkować u siebie pociski Aster Block 1 i Aster Block 30 1NT. W naszym kraju ma powstać nie tylko końcowa linia produkcyjna rakiet, ale również elementy wyrzutni i systemów załadowczych. W dokumentach jest również mowa o wsparciu logistycznym w zakresie szkoleń, integracji oraz utrzymaniu pojazdów wsparcia podczas budowy systemu Wisła.
MBDA poszedł za ciosem i podpisała jeszcze jedno porozumienie, tym razem z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych (ITWL) i spółką PIT-Radwar. Chodzi o technologie dotyczące symulacji systemów rakietowych Hardware In The Loop. Brzmi skomplikowanie, ale chodzi po prostu o ćwiczenia dotyczące złożonych scenariuszy wykorzystania systemów obrony powietrznej przez ITWL. Jeszcze inaczej mówiąc, rzecz polega na symulacyjnym odpaleniu pocisku bez wystrzelenia drogiej rakiety. Druga z polskich firm, warszawski Radwar, będzie z kolei miała możliwość i zdolność do pełnej oceny warunków użycia systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.
Służby prasowe europejskiej spółki podkreślają, że listy intencyjne związane są z przygotowaniem do realizacji zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu dla Wojska Polskiego. Stanowią one potwierdzenie decyzji MBDA o „rozszerzeniu” współpracy z ITWL i PIT-RADWAR w odniesieniu do pocisków Aster 30 Block 1NT. Realizacja porozumień pozwoli na uzyskanie dostępu do oprogramowania pokładowego systemów rakietowych oraz układów naprowadzania.
Podczas uroczystości podpisania umowy wiceprezes MBDA ds. eksportu Didier Philippe oświadczył oficjalnie, że przekazywane w Polsce informacje o rzekomej chęci współpracy MBDA z Rosją są wymysłem w grze konkurencyjnej. “Nigdy nie zaoferowaliśmy Rosji technologii rakiet Astra, a strona rosyjska nigdy nie wysłała do nas zapytania ofertowego w tej sprawie ” - mówił prezes.
Z kolei prezes WZU Zdzisław Juchacz zdradził, że w tej chwili jego firma dostarcza sprzęt dla armii niemieckiej, brytyjskiego lotnictwa i kontynuuje realizację kontraktu z US Air Force. Wszystkie przedsięwzięcia związane są z systemami obrony powietrznej.
Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza pozyskać do 2022 roku dwie baterie zestawów przeciwlotniczych średniego zasięgu Wisła. Chodzi o rakiety średniego zasięgu typu MRAD (Medium Range Air Defence) skuteczne do 100 km. Resort obrony jeszcze w lipcu informował, że do tego czasu przewiduje zakup sześciu baterii systemów tego typu. Konkurentami w przetargu na system oprócz Polskiego Holdingu Obronnego z MBDA/Thales są: amerykańsko-włosko- niemiecki MEADS, amerykański Reythenon i rząd Izraela reprezentujący kilka spółek zbrojeniowych.