Znamy harmonogram konkursów NCBR na wsparcie z nowych funduszy unijnych. Do wzięcia są miliony złotych

Znamy harmonogram konkursów na wsparcie z nowych funduszy unijnych. Do wzięcia są miliony złotych
Znamy harmonogram konkursów na wsparcie z nowych funduszy unijnych. Do wzięcia są miliony złotych Fot. 123rf.com
W poniedziałek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opublikowało harmonogram konkursów na dotacje.

I kwartał: dla naukowców i drogowców
W pierwszym kwartale planowane są nabory tylko do dwóch konkursów - LIDER, dla młodych naukowców oraz Rozwój Innowacji Drogowych. Ten drugi to nowość. NCBR wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad planują przeznaczyć 50 mln zł na powstanie innowacji w obszarze drogownictwa. Adresatami są jednostki naukowe. Nabór rozpocznie się w połowie stycznia.

II kwartał: ruszają fundusze unijne
Prawdziwy wysyp konkursów rozpocznie się z początkiem drugiego kwartału, kiedy ruszą nabory o dotacje z Funduszy Europejskich. W perspektywie 2014-2020 NCBR jest instytucją pośredniczącą w trzech programach operacyjnych: Inteligenty Rozwój, Polska Cyfrowa oraz Wiedza Edukacja Rozwój.

Od kwietnia do NCBR-u mogą zgłasza się mikro, mali i średni przedsiębiorcy po dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych (poddziałanie 1.1.1 POI IR) przy czym projekty muszą wpisywać się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Tutaj zostanie uruchomiona tzw. "szybka ścieżka" - nabór wniosków będzie ciągły, formalności znacznie ograniczone, a firm pozna decyzję w ciągu 60 dni od daty złożenia wniosku. Na to działanie przeznaczono 1,9 mld euro na lata 2014-2020


Także w kwietniu ruszy nabór z programu sektorowego INNOLOT. W poprzedniej perspektywie INNOLOT finansowany był z pieniędzy krajowych. Teraz zapłaci za niego Unia. Adresatami programu są konsorcja naukowe, w których liderami są przedsiębiorcy (duzi lub z sektora MŚP). W wyniku prac muszą powstać demonstratory technologii związanych z branżą lotniczą. Budżet programu to 500 mln zł, z czego 40 proc. pochodzi z kieszeni firm, a 60 proc. przekazuje NCBR z funduszy unijnych.

Za to od maja mogą zgłaszać się przedsiębiorcy z pomysłami na praca badawcze, które mogą zakończyć się powstaniem prototypów. Wtedy rozpoczyna się nabór do DEMONSTRATORA. Podobne działania finansowano w ostatnich dwóch latach.

II kwartał: dla programistów i uczelni
Też na początku drugiego kwartału ruszają konkursy z programów PO WER i PO PC. W POWERZe NCBR odpowiada za na projekty, które wzmocnią akademickie biura karier (nabór od maja) oraz lepiej przygotują studentów do wymogów pracodawców. To drugie to Program Rozwoju Kompetencji, w pewnym stopniu, następca kierunków zamawianych. Celem programu jest dostosowanie studentów do wymogów pracodawców w zakresie kompetencji "miękkich". Projekty, które będą starać się o dofinansowanie, mają wzmocnić kształcenie przedsiębiorczości, kompetencji interpersonalnych czy analitycznych.

Z kolei w PO PC w kwietniu ruszy nabór do programu E-pionier. Tutaj programiści mają pomagać w znalezieniu rozwiązań dla istotnych problemów społeczno -gospodarczych.

IV kwartał: staże i gaz łupkowy
Zgodnie z harmonogramem jesienią nabory powoli będą wygasać. Jeśli chodzi o nowe konkursy uruchomiony zostanie nabór na wspomniane wcześniej poddziałanie 1.1.1 PO IR, ale dla dużych firm. Po raz drugi będą też szukane prototypy nowych technologii (program demostrator).

Od sierpnia szkoły wyższe będą mogły przysyłać swoje propozycje programów stażowych i praktyk dla studentów w przedsiębiorstwach. Finansowanie zapewni PO WER. Z kolei we wrześniu NCBR i Agencja Rozwoju Przemysłu będą szukać nowych technologii w zakresie gazu łupkowego.

Nie tylko Unia
Oprócz programów finansowanych z pieniędzy unijnych NCBR planuje uruchomić konkursy na wsparcie ze środków krajowych. Przy czym tutaj konkursy będą skierowane do konkretnych grup naukowców i firm. Na przykład przez cały drugi kwartał będą trwać kolejne nabory w programach Strategmed i Biostrateg. W tym pierwszym o wsparcie mogą ubiegać się konsorcja naukowców z przedsiębiorcami, które chcą prowadzić badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych. Na ten cel przeznaczono 800 mln zł. Z kolei ten drugi program skierowany jest na wsparcie badań dotyczących m.in. bezpieczeństwa żywności, gospodarowanie zasobami naturalnymi czy adaptację do zmian klimatu.

Wiosną i latem będzie można składać wnioski o dofinansowanie badań nad wdrożeniem nowych technologii związanych z metalami nieżelaznymi w ramach prowadzonego wspólnie z KGHM programem CuBR. Mniej więcej w tym samym czasie odbędzie się nabór projektów o badaniach na rzecz bezpieczeństwa i obronności. NCBR wraz z MON i MSW chcą, aby powstały krajowe technologie dotyczące obronności.

NCBR planuje również kontynuować program Go Global. Przeznaczony jest dla mikro, małych i średnich firm, które chcą wyjść poza Polskę. W ramach programu przedsiębiorcy trafiają do wybranych akceleratorów, które przygotowują je do podboju wybranych rynków zagranicznych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.