W sumie na badania i rozwój w latach 2014 - 2020 wydamy 11 mld euro z funduszy unijnych. Z tego 8,6 mld będzie dostępne w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój (POIR). Natomiast niemal 2,5 mld euro będzie rozdysponowywane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.
Czekamy na akcept
Aby dotacje ruszyły, niezbędne jest zaakceptowanie programów przez Komisję Europejską. Na przykład POIR Polska złożyła do Komisji 19 grudnia, ale wciąż nie ma decyzji Brukseli. - Negocjacje są w fazie końcowej - zapewniał wczoraj Włodzimierz Duch, wiceminister nauki.
- Część programów regionalnych jest już zaakceptowanych przez KE, i mam nadzieję, że POIR zostanie zaakceptowany do końca tego kwartału. Prosiliśmy unijną komisarz ds. spójności, aby w pierwszej kolejności zatwierdzić programy centralne. Liczymy, że jeszcze w pierwszej połowie roku uda się rozpisać pierwsze konkursy i zacząć wydawać te pieniądze - mówił wiceminister.
O co chodzi w PO IR?
Głównym celem PO IR jest wzmocnienie współpracy nauki z biznesem.
Teraz efektem PO IR ma być komercjalizacja wyników badań naukowych. - Świat się bardzo szybko rozwija i żeby za nim nadążyć musimy coraz lepiej wykorzystywać wyniki badań naukowych w praktyce, bo teraz nawet jeśli nasi naukowcy coś wymyślają, to kto inny to komercjalizuje - dodał wiceminister. Dlatego też w nowych funduszach strukturalnych zdecydowano się ograniczyć ilość środków przeznaczanych na zakup infrastruktury badawczej, która była w największym stopniu finansowana w latach 2007-2013.
Nacisk na naukę
Ponadto większy nacisk ma zostać położony na rozwój kadr sektora nauki, szczególnie w firmach. MNiSW liczy, że w firmowych centrach badawczo-rozwojowych pracę znajdą kształceni w Polsce doktorzy. - Zależy nam na tym, by znaleźli dobre miejsca pracy. To powinny być nie tylko miejsca pracy w uczelniach - zaznaczał Duch.
Realizacją POIR w Polsce będą kierować dwie instytucje. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie m.in. wspierać firmy w prowadzeniu projektów badawczo rozwojowych. NCBR zajmie się również tworzeniem strategii wzmacniania współpracy jednostek naukowych z biznesem. Z kolei Ministerstwo Gospodarki w pierwszej kolejności będzie pracować nad wsparciem wdrożeń – np. za pomocą kredytu technologicznego.
Reklama.
Włodzimierz Duch
Idea Komisji Europejskiej była taka, że w poprzedniej perspektywie wydawaliśmy głównie na infrastrukturę, nie oglądając się na skutki gospodarcze. W tej perspektywie wszystko jest sprzężone z przemysłem - pieniądze te mają na celu stymulację gospodarki.