Innowacje drogowe to nie tylko nowe mieszanki asfaltowe czy metody badania podłoża. Oto 5 przykładów, jakie wymyślono w innych krajach, żeby poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Ser na drodze
W Milwaukee do odladzania dróg wykorzystuje się mieszankę soli i... sera. A dokładniej serową solankę. To efekt działań radnego Tony'ego Zielinskiego. Ser jest bardziej przyjazny środowisku i karoserii samochodów. Okazuje się, że w takim wypadku będzie również rozwiązaniem tańszym. W Missouri do tego celu używano też na przykład buraków cukrowych.
SURTRAC
W Pittsburghu działa system inteligentnego sterowania sygnalizacją świetlną SURTRAC (Scalable Urban Traffic Control), który upłynnia przejazd przez miasto. Mniejsze korki to krótszy czas przejazdu przez miasto, mniej kolizji i zmniejszona emisja spalin (nawet do 21 proc.).
W zeszłym roku otwarto w Holandii drogę N329. Namalowano na niej trzy linie świecące w ciemności. W nocy powstrzymują kierowców od przypadkowego zjechania z drogi.
Ochrona przed mrozem
Holederski producent farb, AkzoNobel, stworzył Ecosel Asphalt Protection, czyli biodegradowalny dodatek do solanki, który chroni drogi przez zniszczeniami od mrozu. Ich produkt sprawia, że lód staje się brejowaty – woda, która dostała się do najmniejszych dziur w asfalcie nie zmienia się w twardy lód i nie rozsadza nawierzchni.
System AutoPASS
Przyjezdni w Norwegii korzystają z systemu automatycznego pobierania opłat za przejazdy drogami płatnymi. Rejestrujesz swoją kartę kredytową, wpłacasz 300 lub 1000 koron norweskich do systemu, a system kamer przy bramkach robi zdjęcia twojej tablicy rejestracyjnej. Opłata za każdy przejazd ściągana jest automatycznie z konta. Na koniec otrzymujesz zwrot niewykorzystanych środków.
50 mln zł na polskie wynalazki
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planują wydać 50 mln zł na wymyślenie polskich innowacji drogowych. Nabór do konkursu ma się rozpocząć już w lutym.