Warren Buffett, często określany mianem "wyroczni z Omaha", od wielu lat utrzymuje się na szczytach najbogatszych ludzi świata. Zdarzają się momenty, w których dzieli się z innymi tajemnicą swojego sukcesu.
Oto 5 najważniejszych jego rad, aby zostać rekinem biznesu i przykłady, jak sam je stosował w swoim życiu
5. Zachowaj swoją reputację
Buffett zalicza ją do jednej z najważniejszych rad dla firm i menadżerów. Często powtarza, że podstawą odniesienia sukcesu w biznesie jest dbanie o swoją renomę. „Budowanie reputacji trwa 20 lat, a wystarczy 5 minut, aby ją zniszczyć” – tłumaczy „mędrzec z Omaha”. Amerykański multimiliarder zastosował tę radę w 1991 roku, kiedy przejął kontrolę nad firmą Salomon po poważnym skandalu finansowym. Na dzień dobry zakomunikował pracownikom, że będzie w stanie zrozumieć straty finansowe wynikające z nieumyślnych błędów popełnianych przez członków zespołu. Ale jednocześnie będzie bezwzględnie tępił poczynania, które mogłyby doprowadzić do utraty reputacji przez firmę.
4. Utrzymuj koszty na niskim poziomie
W 1996 r. Buffett napisał, że tzw. „niski koszt operatora” jest bezpośrednią tajemnicą sukcesu, jaki odniosła należąca do niego firma Geico. Jest to drugi pod względem wielkości ubezpieczyciel samochodów w Stanach Zjednoczonych. "Niskie koszty pozwalają utrzymać niskie ceny, a niskie ceny przyciągną i zatrzymają dobre polisy" – stwierdził Buffett. A kiedy klienci polecą Geico swoim przyjaciołom, firma w zamian dostanie "ogromne oszczędności w kosztach akwizycji, co sprawia, że nasze koszty są nadal niskie" – analizował multimilioner.
3. Utrzymuj odpowiednią wielkość firmy
W 2006 r. Buffett wyraził swój krytyczny stosunek do zbyt rozbudowanych struktur korporacyjnych. Jego zdaniem zabija to rozwój firmy i prowadzi do chaosu decyzyjnego. W konsekwencji przedsiębiorstwo nie jest gotowe do dostosowania się do zmian zachodzących na rynku. Dlatego np. nadal siedziba główna Berkshire zatrudnia jedynie garstkę pracowników. Dzięki temu panuje w niej lepsza atmosfera.
2. Zachowaj ostrość
Buffett jako kolejne zagrożenie, mogące doprowadzić do stagnacji w firmie - wskazuje pychę i samozadowolenie menadżerów. Są to czynniki zabijające w szeregach kadry kierowniczej zdolność do innowacji, poszukiwania nowych wyzwań i szans dla organizacji. Do tego rodzaju problemów dochodzi zwłaszcza w przypadku przejmowania przez duże przedsiębiorstwo kontroli nad kolejnymi firmami. W efekcie nabyty podmiot nie będzie odpowiednio zarządzany. „Bezczynność uderza nas jak inteligentne zachowanie” – twierdzi Buffett.
1. Myśl długofalowo
Warren Buffett lubi myśleć i planować strategiczny rozwój firmy. Potwierdza to fakt, że Berkshire nigdy nie dokonała podziału swoich akcji. W efekcie bywały okresy, w których za papiery wartościowe emitowane przez spółkę inwestorzy musieli płacić niemal 200 tysięcy dolarów. To właśnie lubi Buffett. Chce zdobyć akcjonariuszy, którzy podobnie jak on sam – myślą długofalowo.