Dzięki niej będzie można poszukiwać zaginionych w górach turystów w zamieci śnieżnej, czy też wyłapywać przemytników. Bezcenna podczas szukania wycieku ropy z rurociągu lub pościgu za przestępcą.
To będzie pierwszy w naszym kraju tego rodzaju system obserwacji precyzyjnej, opracowany i wykonany własnymi siłami. Własnymi siłami i z pasją. Na pomysł budowy głowicy wpadli absolwenci Akademii Górniczo Hutniczej. Byli na tyle przekonani o sukcesie projektu, że zdecydowali się na założenie firmy UAVS Poland. Powstała w piwnicach macierzystej uczelni. Potem poszli za ciosem i zawalczyli o pieniądze. Dostali je z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach dofinansowania.
Wielozadaniowy sprzęt
Głowica powstaje jako odpowiedzi na zapotrzebowanie ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Środowiska, które potrzebują urządzenia do obserwacji lotniczej obszarów leśnych, sporządzania map, materiałów geodezyjnych czy stanu zanieczyszczeń środowiska. Może być wykorzystany również przez Straż Graniczną, Policje czy śmigłowce poszukujące ludzi podczas katastrof lub zaginionych w górach. Na rynku są co prawda podobne głowice, ale ta z UAVS ma mieć podstawową zaletę. – Będzie dużo tańsza – mówi założyciel firmy dr Grzegorz Chmaj.
Młodszy brat
Głowica może zostać wyposażona w kamerę dzienną, kamerę termowizyjną, laserowy dalmierz odległości, laserowy wskaźnik celu oraz system transmisji audio/wideo. Stopień wyposażenia zależy od wielkości głowicy. A to z kolei przekłada się na wielkość statku powietrznego który jest jej nosicielem.
Dlatego tez powstał mniejszy brat ARS, nazwany bezpretensjonalnie RS Light. Jest mała, kompaktowa, waży zaledwie 0.6 kg. Może być wyposażona w kamerę wizyjną lub termowizyjną – montowaną wymiennie. Zmiana kamery zajmuje tylko kilka minut. Głowica jest przeznaczona do montażu na pokładzie niewielkich bezzałogowych jednostek latających, oraz wszelkiego rodzaju masztach. Do transmisji obrazu i sterowania głowicą zastosowano moduł bezprzewodowej transmisji danych zapewniający transmisję szyfrowaną.
Z uczelni do firmy
Spółka UAVS została założona w roku 2010 jako spin-off zajmujący się komercjalizacją technologii opracowanej w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Tego samego roku uzyskała koncesję MSW w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. To nie wszystko, firma została oficjalnym partnerem kanadyjskiej firmy Micropilot. Jako partner, firma świadczy usługi wsparcia technicznego oraz integracji podzespołów awionicznych firmy Micropilot z jednostkami nośnymi typu śmigłowiec oraz samolot.