Polscy studenci z Uniwersytetu w Cambridge wystartowali z inicjatywą NEXT STEP: Poland". Zamiarem organizatorów jest zachęcenie osób pochodzących z naszego kraju, które studiują na prestiżowych brytyjskich uczelniach do powrotu nad Wisłę. Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbyło się 31 stycznia w Cambridge.
"NEXT STEP: Poland" jest skierowany do polskich studentów w Wielkiej Brytanii oraz przedstawicieli firm, instytucji naukowych oraz rządowych z naszego kraju.
Polacy chcą robić karierę w ojczyźnie
Głównym założeniem inicjatywy jest promocja możliwości rozwoju kariery i zdobywania doświadczenia zawodowego w Polsce. Dlatego organizatorzy imprezy chcą zacieśnić współpracę pomiędzy polskimi studentami oraz przedsiębiorstwami.
Pierwsze spotkanie inicjujące projekt odbyło się 31 stycznia w Cambridge. Uczestniczyli w nim polscy studenci z takich uczelni, jak Uniwersytet w Cambridge, Uniwersytet Oksfordzki czy London School of Economics. W wydarzeniu wzięły również udział polskie firmy zainteresowane rekrutacją osób pochodzących z naszego kraju. Przedsiębiorstwa zaprezentowały swoją działalność oraz przedstawiły studentom oferty uzyskania doświadczenia zawodowego w Polsce. W ramach konferencji przeprowadzono warsztaty, panel dyskusyjny oraz sesję informacyjną.
Kilka setek Polaków studiuje w Cambridge
Polscy studenci prowadzą aktywną działalność na terenie Zjednoczonego Królestwa. Co roku organizowany jest np. Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich z Wielkiej Brytanii. Odbyły się również 3 edycje konferencji popularnonaukowej „Science. Polish Perspectives”.
Na samym Cambridge do polskiego stowarzyszenia należy ponad 200 studentów. Z danych uniwersyteckiego biura karier wynika, że co roku podwaja się liczba osób studiujących na tej uczelni - które pochodzą z naszego kraju. Z kolei łącznie w latach 1998-2013 do Wielkiej Brytanii w ramach programu Erasmus wyjechało 7883 osób pochodzących z Polski.
Patronat na wydarzeniem objęli m. in. szef resortu nauki - Lena Kolarska-Bobińska oraz minister spraw zagranicznych - Grzegorz Schetyna.
Aleksandra Pędraszewska, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Studenckiego na Cambridge
Wierzymy, że dzięki temu uda nam się zainteresować przyszłych absolwentów możliwościami pracy w naszym kraju, a polskich pracodawców przekonać o naszych ambicjach, umiejętnościach i doświadczeniu.
Lena Kolarska–Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Podjętą przez Państwa inicjatywę uznaję za niezwykle cenną i potrzebną. Pamiętamy w Polsce o Was i o Waszych talentach. Chcemy, byście swoją wiedzę, zdolności i doświadczenie wykorzystywali w kraju. Polska nauka i polskie uczelnie zmieniają się bowiem na lepsze w ostatnich latach. Nie mamy się czego wstydzić w Europie. W ostatnich 8 latach wydaliśmy ponad 27 miliardów zł na infrastrukturę badawczą, w tym na wyposażenie laboratoriów. Do 2020 r. mamy do wykorzystania ogromną kwotę 10 miliardów euro środków europejskich na naukę i innowacje, które sprzyjają zacieśnianiu współpracy nauki i biznesu. Naukowcy w Polsce mogą również sięgać po fundusze unijnego programu Horyzont 2020, wartego niemal 80 miliardów euro.