Projektanci, producenci gier komputerowych i produkcji filmowych mogą liczyć na dofinansowanie ze środków unijnych. Ministerstwo kultury postarało się, aby dołączyli do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.
19. Inteligentna Spacjalizacja
Inteligentne specjalizacje są priorytetem w planie polityki regionalnej na lata 2014-2020. To właśnie na inwestycje związane z krajowymi i regionalnymi specjalizacjami ma iść większość funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorstw.
Dotychczas uznawano, że największy potencjał rozwoju ma: rolnictwo, przetwórstwo przemysłowe, usługi wydobywcze i powiązane z przemysłem energetycznym. Dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dołączyły jako dziewiętnaste Innowacyjne Technologie Kreacyjne. Do nich należy wzornictwo, produkcja gier komputerowych oraz produkcja audio-wizualna.
Szansa na dotacje
Dołączenie do inteligentnych specjalizacja oznacza, że firmy będą mogły otrzymać wsparcie z funduszy europejskich na projekty związane z technologiami kreacyjnymi. Specjalnego programu wprawdzie nie ma, ale firmy powiązane z tymi branżami będą się mogły starać o dofinansowanie wydatków na wzornictwo, jako niezbędne uzupełnienie projektów badawczo-rozwojowych i na zakup specjalistycznego sprzętu lub technologii, z wartego 10 mld euro Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Na wsparcie mogą liczyć także prace konstrukcyjno-projektowe, usługi dla firm realizowane przez wyspecjalizowane instytucje, np. parki naukowo-technologiczne i koszy patentowe.
To nie wszystko. Pozostają jeszcze fundusze regionalne, które będą wspomagały nie tylko firmy projektowe, ale i absolwentów szkół, którzy będą chcieli oferować usługi wzornictwa. Przedsiębiorcy z pięciu wschodnich województw mogą dodatkowo uzyskać pieniądze z Programu Polska Wschodnia.
INN Poland pyta o... przemysły kretywne
Skąd pomysł na włączenie Innowacyjnych Technologii Kreacyjnych do inteligentnych specjalizacji
MKiDN: Sektor przemysłów kultury i kreatywnych (PKK) został całkowicie pominięty w analizach stanowiących podstawę wypracowania 18 Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Założone systemowe ograniczyły obszar poszukiwań do: przetwórstwa przemysłowego, usług powiązanych m.in. z przemysłem wydobywczym czy przemysłem energetycznym. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Ministerstwem Gospodarki podjęło prace zmierzające do sprawdzenia, czy w PKK istnieje potencjał, wpływający na zwiększenie wartości dodanej gospodarki i jej konkurencyjności na rynkach zagranicznych, i czy tym samym PKK mogą przyczyniać się do podniesienia innowacyjności kraju i budowania gospodarki opartej na wiedzy.
Dlaczego wyróżniono akurat wzornictwo, gry komputerowe i sztuki audiowizualne?
Zostały one wyłonione w czasie spotkań z przedsiębiorcami działającymi w branżach zaliczanych do PKK i przedstawicielami środowiska naukowego. W toku prac okazało się, że właśnie te branże mają wysoki potencjał rozwojowy, który przyczynia się do wzrostu gospodarczego. Chodzi tu zarówno o potencjał w zakresie realizacji różnorodnych badań, jak również potencjał wdrożeniowy. Możliwość realizacji projektów B+R+I będzie wpływać na podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki i przyczyni się do stymulowania rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o innowacje.
W trakcie prac nieformalnej grupy roboczej przedsiębiorcy działający w obszarach PKK w sposób szczegółowy przedstawiali prowadzone przez siebie działania (także w zakresie B+R+I), wskazując obszary, w których istnieje potencjał przyczyniający się do rozwoju kraju. Przemysły kreatywne napędzają całą gospodarkę wspierając rozwój tradycyjnych branż i produktów. Uczestnicy spotkań wskazali także, że przemysły kreatywne są częścią gospodarki, która wykorzystuje najcenniejszy potencjał, jakim jest kapitał intelektualny. Wykorzystywanie tego kapitału stanowi podstawę dla pozytywnych przeobrażeń rynku pracy.