Resort Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zawarły wczoraj umowę odnośnie realizacji Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020 w kwestii ochrony środowiska, w tym adaptacji do zmian klimatycznych. Na oba przedsięwzięcia zarezerwowano około 3,5 mld zł.
NFOŚiGW realizuje zadania…
Zawarta umowa precyzuje zasady współpracy we wdrażaniu projektów w nowej unijnej perspektywie finansowej. NFOŚiGW, jako instytucja wdrażająca program, będzie realizować zadania związane z oceną wniosków, podpisywaniem umów o wsparcie, monitorowaniem ich realizacji oraz przekazywaniem środków beneficjentom. Będzie także kontrolowała i rozliczała projekty korzystające z dofinansowania oraz prowadziła działania w zakresie informacji i promocji.
Fundusz ma również uczestniczyć w działaniach na rzecz dostosowania do zmian klimatu. W ich ramach ma być m. in. odpowiedzialny za zabezpieczenie się przed klęskami żywiołowymi, inwestycje wodno-ściekowe, odpadowe oraz rozwój terenów zielonych w miastach. Część zadań związanych z ochroną przyrody będzie realizował wspólnie z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ).
A MŚ je kontroluje
Z kolei Ministerstwo Środowiska pełni rolę instytucji pośredniczącej. Resort jest odpowiedzialny za prawidłową realizację części środowiskowej programu. Do jego głównych zadań należy określanie kluczowych zasad wdrażania POIiŚ oraz koordynacja i nadzór nad NFOŚiGW i CKPŚ.
Komisja Europejska w ramach POIiŚ na lata 2014-2020 przyznała Polsce 27 mld euro, w tym na ochronę środowiska 3,5 mld euro.