Władze HP po trwającym blisko 3 miesiące procesie rozdzielania koncernu na dwie części zorientowały się, jak bardzo będzie to kosztowna operacja. Amerykański gigant wyda na ten cel około 2 mld dolarów.
HP wyda 1,3 mld dolarów w tym roku, a kolejne 500 mln dolarów w 2016 r. w związku z podziałem firmy – poinformowała Cathie Lesjak, dyrektor finansowa spółki. Koncern musi też zapłacić 750 mln dolarów zagranicznych podatków, ale około 200 mln dolarów wróci do przedsiębiorstwa w formie ulg podatkowych.
Na tak duży koszt podziału HP wpłyną takie czynniki, jak np. konieczność budowy dwóch odrębnych systemów informatycznych. Do tego dojdą koszty doradztwa, opłaty prawne czy koszty związane z nieruchomościami, a także podatki do zapłaty w różnych częściach świata. Na razie HP nie podała informacji, ile osób straci pracę w wyniku restrukturyzacji.
Podział firmy to działanie czysto biznesowe - od teraz będzie HP zajmujące się drukarkami i innym sprzętem oraz HP od usług i oprogramowania. W ten sposób Hewlett-Packard chce odpowiedzieć na coraz większe zapotrzebowanie na usługi i produkty IT ze strony korporacji.