Przedsiębiorstwa z naszego kraju wystąpiły do EPO o przyznanie 701 patentów, co stanowi 22 proc. wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Pod względem tempa wzrostu Polska wyprzedziła Chiny (18 proc.). Ponadto od 2010 r. liczba zgłoszeń zwiększyła się ponad dwukrotnie – 5 lat temu było ich 343. Pozwoliło to Polsce na zajęcie 27. miejsca w rankingu.
Wiodące technologie i firmy w Polsce
Największy wzrost zgłoszeń patentowych z Polski odnotowano w branży technologii medycznych (z 2 proc. do 7 proc. w ostatnim roku) oraz technologii informatycznych (z 3 proc. w 2012 r., 5 proc. w 2013 r., do 6 proc. obecnie). Pięć wiodących obszarów technologii w naszym kraju, to: inżynieria lądowa, technologie medyczne, technologie informatyczne, procesy termiczne i maszyny specjalne.
Trzecim największym polskim aplikantem okazała się Akademia Górniczo-Hutnicza, która złożyła 15 wniosków. Drugie miejsce pod tym względem przypadło International Tobacco Machinery Poland - 17 aplikacji. A zwycięzcą w tym zestawieniu okazała się firma Patents Factory, która nadesłała 22 zgłoszenia.
Z kolei porównując zgłoszenia patentowe w Europie w przeliczeniu na milion mieszkańców, Polska z wynikiem 12 (10 w 2013 r.) zajęła 28. miejsce (30. w ubiegłym roku). Uplasowaliśmy się tuż za Czechami (27 pozycja) i przed Węgrami (30) oraz Portugalią (32). Jednak jest ro rezultat poniżej średniej EU-28, która wynosi 131 zgłoszeń na milion mieszkańców.
Ponad ćwierć miliona patentów
Łączna liczba zgłoszeń do EPO w 2014 r. ponownie wzrosła, osiągając poziom 274 tysięcy. Stanowi to 3,1 proc. wzrost w porównaniu do 2013 r. Jest to kolejny rekord w historii urzędu.
Chiny w natarciu na Europę
W Europie odnotowano wzrost liczby zgłoszeń patentowych o 1,2 proc, które pochodziły z 38 państw należących do EPO. Oprócz 22 proc. wzrostu wniosków z Polski, więcej patentów zarejestrowano także w Słowenii (+12,6 proc.), Holandii (+9,1 proc.), Portugalii (+7,6 proc.),Turcji (+6,2 proc.), Wielkiej Brytanii (+4,8 proc.), Austrii (+4,5 proc.) i Francji (+4 proc.).
Podobny do poprzedniego zestawienia poziom osiągnęły Dania (+2 proc.), Belgia (+1,8 proc.), Włochy (+0,5 proc.) i Niemcy (-0,8 proc.). Z kolei spadek zaliczyły Finlandia (-9,3 proc.), Szwajcaria (-3,1 proc.) oraz Hiszpania (-2,1 proc.).
Natomiast zgłoszenia ze Stanów Zjednoczonych zwiększyły się o 6,8 proc., a Chiny kolejny rok wykazały spektakularny wzrost o 18,2 proc. Korea Południowa utrzymała trend wzrostowy (+2,3 proc.), w przeciwieństwie do Japonii, z której przyszło mniej wniosków niż w poprzednim roku (-4,4 proc.).
Samsung bezkonkurencyjny
Wśród firm, które zgłosiły największą liczbę patentów, zdecydowanie zwyciężył Samsung - 2541 zgłoszenia. Za jego plecami znalazły się 2 europejskie przedsiębiorstwa - Philips oraz Siemens. W pierwszej dziesiątce zmieściły się jeszcze 3 koncerny ze Starego Kontynentu. Odpowiednio BASF (6 pozycja), Bosch (8) i Ericsson (9). 5. lokata przypadła Huawei, a firmy ze Stanów Zjednoczonych – Qualcomm (7. miejsce) oraz Intel (10) zamknęły listę TOP10.
64 proc. aplikacji pochodziło z dużych firm i korporacji. Z kolei 30 proc. wniosków wpłynęło z MSP, a 6 proc. od instytutów badawczych i uczelni wyższych.
Reklama.
Benoȋt Battistelli, Prezes EPO
Zapotrzebowanie na ochronę patentową w Europie rośnie od 5 lat. Europa wzmacnia pozycję centrum technologii i innowacji dla firm z całego świata. Większa liczba zgłoszeń z Europy podkreśla ważną rolę tych gałęzi przemysłu, które szczególnie obfitują w patenty. Stanowią podstawę europejskiej gospodarki opartej na wiedzy, stymulującej konkurencyjność i tworzącej zatrudnienie.