Województwo Kujawsko-Pomorskie postawiło m. in. na produkcję bezpiecznej żywności oraz medycynę i turystykę medyczną, jako tzw. inteligentne specjalizacje. Region na wybrane dziedziny gospodarki i nauki przeznaczy 154 mln euro ze środków unijnych. Województwo na badania rozwojowe wyda 34 mln euro, a na inwestycje 120 mln euro.
Wyłonienie inteligentnych specjalizacji poprzedziło przeprowadzenie analiz. Wyniki pokazały, że dotychczas w regionie kujawsko-pomorskim w zakresie innowacyjności, na tle kraju dobrze radziły sobie duże firmy. Z kolei słabo MSP, szczególnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 9 do 40 osób. Tego typu podmioty również mało środków przeznaczają na działalność badawczo-rozwojową.
8 specjalizacji
Dodatkowo w trakcie analiz ustalono, że region kujawsko-pomorski nie ma jednej czy kilku dominujących specjalizacji. Dlatego wybrano łącznie 8 dziedzin, takich jak:
- bezpieczna żywność - rolnictwo przetwórstwo, nawozy i opakowania;
- medycyna, usługi medyczne i turystyka zdrowotna;
- motoryzacja, urządzenia transportowe i automatyka przemysłowa;
- narzędzia, formy wtryskowe, wyroby z tworzyw sztucznych;
- przetwarzanie informacji, multimedia, programowanie, usługi ITC (technologie informacyjno-komunikacyjne);
- biointeligentna specjalizacja - potencjał naturalny środowiska;
- transport, logistyka, handel - szlaki wodne i lądowe;
- dziedzictwo kulturowe, sztuka, przemysły kreatywne.
Współpraca z uczelniami i biznesem
W rozwoju inteligentnych specjalizacji mają uczestniczyć uczelnie. Własne badania prowadzą Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (7 wydziałów związanych z dziedzinami inteligentnych specjalizacji), Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (7 wydziałów) oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (3 wydziały). Z kolei największą instytucją badawczo-rozwojową w województwie jest Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu.
W inicjatywie mają także uczestniczyć parki przemysłowe i technologiczne. Zlokalizowane w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Świeciu oraz Solcu Kujawskim. Realizację projektu wesprą również podstrefy Pomorskiej Strefy Ekonomicznej – położone w Barcinie, Bydgoszczy, Grudziądzu, Kowalewie Pomorskim, Łysomicach, Rypinie, Świeciu oraz Toruniu.
Urząd Marszałkowski wyłonił już firmę, która opracuje plan rozwoju inteligentnych specjalizacji w województwie.