Tak gigantyczny sukces familia osiągnęła dzięki zbudowaniu imperium rolnego – Cargill jest największą firmą prywatną w Stanach Zjednoczonych. Forbes w swojej corocznej liście najbogatszych poinformował, że rodzina Cargillów aktualnie liczy 14 miliarderów - to światowy rekord, jeśli chodzi o jeden klan.
Jak to się zaczęło?
Firma funkcjonuje od 1865 r. Wówczas William Wallace Cargill rozpoczął jej działalność w Iowa. Jak informuje Forbes, jego potomkowie po 150 latach nadal są właścicielami 88 proc. przedsiębiorstwa. Spadkobiercami imperium mają być James Cargill II, Austen Cargill II oraz Marianne Liebmann. O członkach rodziny Cargillów wiadomo niewiele, bo niechętnie udzielają się oni w mediach. Wielu z nich ceni sobie prywatne życie, skupiając się na prowadzeniu swoich gospodarstw w Montanie.
Obecnie gigant z Minnesoty posiada 75 firm, które zatrudniają 143 tys. osób w 67 krajach świata. W 2013 r. roczne przychody spółki osiągnęły wartość 134 mld dolarów, a zysk operacyjny 1,87 mld dolarów. Żadna inna rodzina na świecie nie może pochwalić się takim wynikiem.
Cargill jest obecny…na twoim talerzu
Cargill jest światowym gigantem w dostawie i produkcji produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego. Firma sprzedaje m. in. zboże, rośliny oleiste, bawełnę, cukier czy koncentraty soków owocowych. Zajmuje się również przetwarzaniem wieprzowiny, wołowiny czy drobiu. Produkuje także wyroby stalowe, powłoki chemiczne czy nawozy azotowe.
Chociaż dla wielu osób działalność spółki nie jest powszechnie znana, to z wyrobami Cargilla ma do czynienia codziennie większość z nas. Dlatego, że są one obecne w jedzeniu - np. McDonald’s kupuje od koncernu z Minnesoty jajka w postaci płynnej, wykorzystywane w słynnej kanapce McMuffins. Sieć restauracji zaopatruje się także w mięso u Cargilla, które jest podawane w hamburgerach.
Tak naprawdę cokolwiek weźmiemy z branży spożywczej do ręki - batonika, precle, zupkę w proszku, lody, jogurt, czy gumę do żucia - istnieje szansa, że ten produkt zawiera dodatki do żywności wyprodukowane przez Cargill. Wyroby firmy obecne są niemal we wszystkim, co jest solone, słodzone, konserwowane czy emulgowane.
Cargill w Polsce
Gigant z Minnesoty działa w Polsce od 1991 r. Posiada w naszym kraju wytwórnie pasz, zlokalizowane w Sierpcu, Siedlcach, Krzemieniewie, Ropczycach, Pruszczu Gdańskim oraz Krzepicach. W tej ostatniej miejscowości produkowane są również karmy dla psów i kotów.
Cargill w Bielanach Wrocławskich posiada fabrykę zajmującą się produkcją syropów glukozowych i fruktozowych oraz alkoholu etylowego. Zlokalizowano tam także młyn służący do przemiału pszenicy.