Prof. Krzysztof Kurzydłowski ponownie został wybrany w konkursie na funkcję dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), którą pełni od 2011 r. Jego największym wyzwaniem będzie rozdzielanie funduszy w ramach nowych Programów Operacyjnych UE.
Miliardy euro do rozdysponowania
Polska na lata 2014-2020 otrzymała na badania i innowacje niemal 11 mld euro. Są to środki przeznaczone na rozwój takich dziedzin, jak innowacyjność, gospodarka oraz nauka. Najważniejszym celem jest jednak zacieśnienie współpracy pomiędzy uczelniami, a firmami. Główną instytucją, która będzie przyznawać wsparcie poszczególnym podmiotom będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – podlegające Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Szefowa resortu nauki powołała prof. Krzysztofa Kurzydłowskiego, który Narodowym Centrum Badań i Rozwoju kieruje od 2011 r., ponownie na stanowisko dyrektora w wyniku zakończonego konkursu.
Kim jest Krzysztof Kurzydłowski?
Prof. Krzysztof Kurzydłowski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, na której w 1998 r. uzyskał tytuł oraz stanowisko profesora zwyczajnego. Specjalizuje się w dziedzinie inżynierii materiałowej.
Dyrektor NCBR posiada duże doświadczenie w administracji publicznej. Kierował instytucjami krajowej polityki naukowej, pełniąc m. in. stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych. Następnie w latach 2005-2007 piastował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prof. Krzysztof Kurzydłowski legitymuje się również bogatym dorobkiem naukowym. Jest europejskim konsultantem w dziedzinie bezpieczeństwa eksploatacji instalacji przemysłowych. Opublikował ponad 300 artykułów naukowych, do tego jest członkiem wielu stowarzyszeń międzynarodowych i krajowych.
Połączenie nauki i biznesu
NCBR to największa agencja wspierająca badania i rozwój w Europie Środkowo-Wschodniej. Współpracuje z wieloma podmiotami – krajowymi oraz zagranicznymi. Od 2011 r. NCBR jest pośrednikiem w Programach Operacyjnych UE. W perspektywie unijnej na lata 2014-2020 uczestniczy w programach PO Inteligentny Rozwój, PO Wiedza Edukacja Rozwój oraz Polska Cyfrowa. Centrum w najbliższych latach ma wypracować i wdrożyć nowe mechanizmy finansowania prac badawczo-rozwojowych, w dialogu z naukowcami i biznesem.
prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego
Przed NCBR i jej nowym dyrektorem stają więc szczególnie ważne zadania. Chodzi bowiem nie tylko o dobre wydatkowanie funduszy europejskich, ale też o stworzenie takich mechanizmów, które zbliżą te tak często nie potrafiące się komunikować ze sobą światy biznesu i nauki.