Spółka Palomar Natural Resources poinformowała, że za rok możliwe będzie pełnie wydobycie i handel gazem ze złoża Szymanowo koło Rawicza w województwie Wielkopolskim. Zdaniem władz firmy jest to jeden z największych sukcesów zagranicznych podmiotów poszukujących tego surowca w Polsce.
Spółka przeprowadziła testy, w czasie których uzyskała maksymalny przepływ gazu na poziomie 5,3 miliona stóp sześciennych (160 tys. metrów sześciennych). Z kolei dobowa średnia wyniosła 4,5 miliona stóp sześciennych. Zdaniem władz Palomaru stanowi to dowód, że można w Szymanowie rozpocząć komercyjną produkcję surowca. Za rok.
Do tego czasu trzeba przeprowadzić szczegółowe analizy osiągnięte w trakcie testów. Pozwoli to określić potencjał produkcyjny złoża. Przy okazji mają zostać przeprowadzone kolejne projekty poszukiwawcze w celu odkrycia nowych zasobów.
Perspektywiczne złoże gazu koło Poznania?
Polomar przejął 65 proc. udziałów w koncesji Rawicz od firmy firmy San Leon Energy w lipcu ubiegłego roku. Od tego czasu spółka uzyskała konieczne zezwolenia i przetestowała odwiert Rawicz 12, w którym stwierdzono występowanie znaczących pokładów gazu. Może to stanowić szansę na mniejsze uzależnienie się od zagranicznych kontrahentów, od których Polska importuje surowiec. Zwłaszcza, że Polomar planuje rozpocząć kolejne inwestycje – przede wszystkim w wydaje się bardziej perspektywicznym złożu Siekierki, w pobliżu Poznania.
Spółka jest operatorem siedmiu koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych. Posiada w nich 65 proc. udziałów, wśród których znajdują się: Nowa Sól, Wschowa, Góra, Rawicz, Poznań Wschód 206, Poznań Wschód 207 oraz Poznań Północ 208.