Polski startup Husarion dużym sukcesem zakończył kampanię w największym na świecie w serwisie crowdfundingowym, Kickstarterze. Udało się pozyskać 50 tys. dolarów, jeszcze przed zakończeniem czasu zbiórki. Dzięki temu firma będzie mogła rozpocząć produkcję innowacyjnego projektu RoboCore, za pomocą którego każdy będzie mógł zbudować własnego robota.
Produkcja najpóźniej w maju
Pełne sfinansowanie kampanii „serca robotów” pozwoli krakowskiej firmie, którą zainspirował Bill Gates, zrealizować wizję nowatorskiej platformy. Ma ona stanowić centralny element nowych konstrukcji, które pozwolą na proste i tanie tworzenie robotów bez specjalistycznej wiedzy.
Zakładane minimum w kwocie 50 tys. dolarów zostało uzyskane w środę. Zbiórka zakończy się w najbliższy piątek. Dzięki zebranym funduszom produkcja modułów RoboCore będzie mogła ruszyć najpóźniej w maju. Pierwsi darczyńcy, którzy przekazali na rzecz zbiórki odpowiednią kwotę, otrzymają swoje własne robotyczne serca w lipcu 2015 r.
Zbuduj robota smartfonem lub tabletem
Każdy robot składa się z trzech elementów, takich jak elektronika, oprogramowanie oraz mechanika. RoboCore stanowi połączenie elektroniki i oprogramowania w zgrabnej obudowie, o kształcie przypominającym anatomiczne serce. Jak zapewniają jego twórcy, urządzenie oferuje funkcjonalności niedostępne w innych systemach robotyki. Należą do nich sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowanie audio/wideo przez internet. Pracę konstruktorom ma również ułatwić wydajny procesor i intuicyjne oprogramowanie.
„Serce robota” pozwala stworzyć prosty robot osobom z podstawową wiedzą programistyczną w czasie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Do budowy nieskomplikowanych maszyn do zdalnej obecności (tzw. roboty telepresence) z wykorzystaniem modułów RoboCore, można użyć nieużywane, walające się w szufladach smartfony i tablety. Następnie za pośrednictwem Wi-Fi lub sieci komórkowej (3G, LTE) należy połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze.
To właśnie aplikacja RoboCore w formie chmury stanowi centrum dowodzenia wszystkimi robotami, jakie posiada użytkownik. Można zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową. Potem z jej poziomu z dowolnego miejsca na świecie można programować maszynę, sterować nią czy udostępnić projekt znajomym.
Przełamanie barier
RoboCore ma usunąć barierę wejścia dla wielu potencjalnych idei biznesowych. Tak, aby startupy tworzyły roboty rozwiązujące konkretne ludzkie problemy. Mogą go również wykorzystywać hobbyści do tworzenia trudnych dotąd do zaprojektowania i wykonania konstrukcji. Ma to ułatwić kompatybilność „serca robota” z dowolnym systemem mechaniki, łącznie z rozwiązaniami z popularnych zestawów Lego Mindstorms.
Urządzenie w wersji podstawowej liczy 115 x 125 milimetrów, a w mini 82 x 82 milimetry. W środku znajduje się szereg podzespołów, które dają duże możliwości rozbudowy. Takie jak np. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4 czy miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0. Wewnątrz umieszczono także porty dla silników DC z enkoderami oraz dla czujników. RoboCore zawiera też moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD czy wejście micro-USB.
Reklama.
Dominik Nowak, Dyrektor generalny Husarion
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni społeczności Kickstarter za udzielone nam wsparcie. Dzięki sukcesowi kampanii jesteśmy o krok bliżej do upowszechnienia robotyki konsumenckiej i wprowadzenia przystępnej technologii konstrukcyjnej do powszechnego użytku.