Biznes i nauka zacieśniają współpracę. Powstanie Polska Platforma Innowacyjnej Neuromedycyny "InnoNeuroMed"

Placówki naukowe i firmy farmaceutycznie zacieśniają współpracę. Powstanie Polska Platforma Innowacyjnej Neuromedycyny "InnoNeuroMed".
Placówki naukowe i firmy farmaceutycznie zacieśniają współpracę. Powstanie Polska Platforma Innowacyjnej Neuromedycyny "InnoNeuroMed". Army Medicine/http://tnij.org/qjgp35m/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/wnqwg9r
Przedstawiciele największych polskich instytucji naukowych oraz firm farmaceutycznych podpisali wczoraj umowę o utworzeniu Polskiej Platformy Innowacyjnej Neuromedycyny "InnoNeuroMed". Porozumienie umożliwi powstanie nowych leków i metod diagnostycznych w zakresie neuromedycyny, neurobiologii oraz farmacji i ułatwi pozyskiwanie środków unijnych.


"InnoNeuroMed" jest pierwszą w Polsce platformą technologiczną, która połączy wysiłki naukowców i przedsiębiorców z branży medycznej. Powstała z inicjatywy prof. Leszka Kaczmarka - kierownika Pracowni Neurobiologii Molekularnej z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, prof. Adam Szewczyka - dyrektora Instytutu oraz dr Macieja Wieczorka - prezesa zarządu firmy Celon Pharma.

Platforma ma przede wszystkim pomóc w walce z chorobami układu nerwowego, na które rocznie w UE wydaje się 800 mld euro. To więcej niż wynoszą łączne koszty przeznaczane na zwalczanie nowotworów, chorób układu krążenia i cukrzycy. Co więcej, 500 mld z tej puli to nakłady związane z chorobami psychicznymi. Pieniądze pochłaniają nie tylko koszty leczenia, ale również domy opieki czy różnego rodzaju zasiłki. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa wydatki jeszcze wzrosną.

Dlatego w ramach "InnoNeuroMed" przede wszystkim poszukiwane i wdrażane będą nowe techniki diagnostyki i terapii schorzeń układu nerwowego. Nie chodzi wyłącznie o leki. Ale również o regeneracje układu nerwowego – przy zastosowaniu m. in. komórek macierzystych, telemedycyny czy telemonitoringu.


Członkami platformy "InnoNeuroMed" są następujące uczelnie: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, Instytut Farmakologii PAN w Krakowie, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Z kolei do inicjatywy dołączyły takie firmy farmaceutyczne, jak: Celon Pharma, ADR, Genexo, OncoArendi Therapeutics, Polpharma oraz Selvita.

Źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili