ABW, CBA, policja czy wywiad. Oni mają dostęp do twojego telefonu i dowiedzą się z niego wszystkiego

ABW, CBA, policja czy wywiad. Oni mają dostęp do twojego telefonu i dowiedzą się z niego wszystkiego.
ABW, CBA, policja czy wywiad. Oni mają dostęp do twojego telefonu i dowiedzą się z niego wszystkiego. Youtube/TheOpenmedia/http://tnij.org/8mfc9v0
11 instytucji w Polsce może sprawdzić, w jakich miejscach logował się nasz telefon oraz z kim rozmawialiśmy przez komórkę. Różnego rodzaju służby korzystają z tego przywileju coraz chętniej. W ubiegłym roku złożyły ponad 2 mln zapytań do operatorów o dane klientów.


W Polsce stały i niekontrolowany dostęp do monitoringu rozmów telefonicznych ma 11 służb. M. in. ABW, CBA, policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz sądy i prokuratury.

W 2014 r. z informacji uzyskanych przez UKE od 1920 operatorów, z których 98 proc. odpowiedzi udzieliły firmyOrange, Play, Plus i T-Mobile wynika, że służby, sądy i prokuratury złożyły łącznie 2 177 916 zapytań o dane użytkowników smartfonów. Z kolei w 2013 r. wystąpiły o uzyskanie tego typu informacji ponad 1,7 mln razy. Oznacza to wzrost o 24 proc.

Jednak ta liczba może być większa, bo jeden operator zwracając się do UKE o udostępnienie np. 2 tys. rekordów w jednej sprawie, może je policzyć jako pojedyncze zapytanie, a inny jako 2 tysiące. Dlatego Fundacja Panoptykon na własną rękę spróbowała zbadać skalę tego zjawiska. Zwróciła się z zapytaniem do uprawnionych organów o liczbę składanych przez nie wniosków o dostęp do danych posiadaczy telefonów.

Odpowiedzi otrzymała od ABW, CBA, Kontroli Skarbowej, policji, Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej. Z zebranych przez Panoptykon danych wynika, że nawet bez informacji z Służby Celnej, Kontrwywiadu oraz sądów i prokuratur liczba wniosków do operatorów wyniosła ponad 2,3 mln. Najczęściej o dostęp do informacji o użytkownikach prosiła policja (1,7 mln zapytań) oraz Straż Graniczna (ponad 302 tys. zapytań).


Źródło: Forsal.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.