Według danych z 2012 roku na orbicie okołoziemskiej znaleźć można ponad 21 tysięcy fragmentów kosmicznych śmieci większych niż 10 centymetrów. Tych pomiędzy 1 a 10 centymetrami może być około 500 tysięcy, a śmieci o wielkości poniżej 1 centymetra jest ponad 100 milionów.
Jak się ich pozbyć? Łapiąc je w siatki. – Wystrzelaliśmy siatki z pojemników ze skompresowanym powietrzem w stronę modelu satelity w skali 1:1 – tłumaczył Kjetil Wormnes, inżynier Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podczas testów w ciągu dwóch dni wystrzelili w trakcie lotów parabolicznych 20 siatek z różną prędkością. Każda z nich była obciążona na jednym z rogów, co umożliwia oplątanie się wokół chwytanego „śmiecia”.
Testowanie systemu odbywało się na pokładzie samolotu Falcon 20, który przez 20 sekund lotu opadał, niwelując grawitację wewnątrz. – Dobre wieści są takie, że wszystko poszło ekstremalnie dobrze. Tak dobrze, że musieliśmy odcinać siatki nożami zanim przystępowaliśmy do kolejnych testów – powiedział Wormnes.
Kosmiczne śmieci
Czym w ogóle są kosmiczne śmieci? To wszystkie obiekty ludzkiego pochodzenia, które znajdują się na orbicie okołoziemskiej, ale nie spełniają już jakiejkolwiek funkcji. Na przykład fragmenty rakiet kosmicznych, które oderwały się po starcie, śmieci celowo wyrzucone ze stacji kosmicznych lub odpady, który powstały w wyniku zderzeń.
Europejska Agencja Kosmiczna powołała inicjatywę Clean Space, która zniwelować ma liczbę kosmicznych śmieci – na wiele sposobów. Jednym z projektów jest prototyp kosmicznej śmieciarki produkowanej przez dwie polskie (SKA z Warszawy oraz OptiNav ze Słupska i Włochów) i jedną włoską firmę (STAM).
Śmieciarka made in Poland
Kosmiczna śmieciarka składać się będzie z dwóch elementów: wyrzutni i samej sieci. Ta ostatnia ma swoimi mackami oplatać kosmiczne sieci i ściągać je do atmosfery, tak żeby uległy spaleniu. Budżet projektu, wynosi prawie 2 mln euro. Projekt został dofinansowany przez Komisję Europejską, a inicjatorem programu jest Europejska Agencja Kosmiczna – pisaliśmy o projekcie dwa miesiące temu.
– Główną zaletą siatek jest to, że mogą posłużyć do łapania elementów o różnym kształcie lub obracających się w różnym tempie – tłumaczył Wormnes.