Internest to pionierska platforma internetowa, która ma pomagać startupowcom jeszcze przed wejściem na rynek. Serwis od innych tego typu portali odróżniają 2 rzeczy. Po pierwsze, do połączenia celów biznesowych dwóch stron służy sztuczna inteligencja. Po drugie, w procesie rozwoju startupu, przedsiębiorca może pozyskać wsparcie biznesowe, finansowe i kompetencyjne. Wszystko to, dzieje się online.
Zainspirowały ich problemy firm
Pomysłodawcami Internest są Marek Kotelnicki i Katarzyna Janocha. W trakcie pracy w korporacji, po godzinach, podjęli inicjatywę wspierania polskich projektantów i designerów. Stworzyli portal, na którym opisywali działalność branży kreatywnej, jednak szybko zrozumieli, że prawdziwe problemy projektantów leżą gdzie indziej.To nakłoniło ich do pójścia o krok dalej – założenia Internestu, oferującego szersze wsparcie - szerszej grupie odbiorców.
Brak modelu biznesowego to pierwsza przyczyna problemów
Twórcy platformy zwracają uwagę, że paradoksalnie, największym kłopotem startupów jest nie tylko brak środków finansowych. Trudności sprawia przede wszystkim budowa zespołu - początkujący przedsiębiorcy często nie wiedzą, gdzie szukać osób dysponujących konkretnymi umiejętnościami.
Ale największym zaniedbaniem osób zaczynających przygodę z prowadzeniem firmy jest zwlekanie ze stworzeniem modelu biznesowego. Z reguły powstaje on dopiero w dalszej kolejności, gdy startup działa już na rynku. Zdaniem Marka Kotelnickiego, to jest właśnie najważniejszy element raczkującego biznesu. Jeżeli zostanie zaniedbany, najprawdopodobniej spowoduje konsekwencje, których każdy przedsiębiorca wolałby uniknąć. Dlatego dokładną strategię należy opracować jeszcze przed startem projektu – najlepiej skonfrontować swoją wizję z fachowcami lub lepiej – bezpośrednio z rynkiem.
Pracujesz samodzielnie lub w zespole
W ramach Internest każdy użytkownik może zgłosić własny pomysł na projekt, do którego realizacji może zaprosić innych uczestników o ściśle określonych kompetencjach. To on decyduje, w jaki sposób będzie weryfikował umiejętności osób zainteresowanych współpracą i jak ich wynagrodzi.
Jednak nie zawsze trzeba mieć własny pomysł. Internest pozwala też angażować się w przedsięwzięcia innych użytkowników. Wystarczy stworzyć swój profil oraz opisać zainteresowania i kompetencje, a następnie inteligentny algorytm po ich przeanalizowaniu przedstawi takiej osobie odpowiednie projekty i konkretne oferty współpracy.
Znana wysokość wynagrodzenia
Idea Internestu polega na tzw. ekonomii współdziałania. Ma pomóc połączyć siły pomysłodawców z osobami, które posiadają umiejętności potrzebne do realizacji różnego typu projektów. Twórcy dodatkowo wymagają od firm i przedsiębiorców realizujących swe projekty otwartości i transparentności, widocznych m.in. w przełamaniu tabu jawności wysokości zarobków dla kandydatów w ogłoszeniach o pracę, które panuje w Polsce.
Stałe lub elastyczne zarobki
Internest zamierza zarabiać na kilku elementach. Po pierwsze, twórcy platformy pobierają prowizję od projektów, którym za jej pośrednictwem uda się zebrać pieniądze na rozkręcenie działalności. Jeżeli pomysłodawcy uda się zebrać całą kwotę, jaką zadeklarował, że potrzebuje – prowizja stała wynosi 5 proc.
Jeśli natomiast startup chce przeprowadzić tzw. elastyczną zbiórkę, to prowizja wynosi 9 proc. Polega ona na tym, że jeżeli przykładowo pomysłodawca deklaruje, że niezbędna jest mu kwota 10 tys. zł, ale uda się zebrać mniej (np. 5 tys. zł), to istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia. Platforma zamierza również pobierać stałą prowizję od pracodawców, którzy zamieszczą na niej ogłoszenia o poszukiwaniu kandydata do pracy.
Internest oferuje pomoc od B do Z
Twórcy Internest, we współpracy ze swoimi partnerami, chcą również pobierać opłaty za kompleksowe świadczenie usług poza platformą. Pomagają w zaplanowaniu całej strategii kampanii, PR i promocji, organizują warsztaty i konsultacje biznesowe.
Twórcy Internestu o starcie swojej inicjatywy poinformowali tydzień temu. Od tego czasu na platformie zarejestrowało się ponad 500 użytkowników. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich.
Pracowaliśmy nad tym rozwiązaniem przez rok. Trwało to tak długo, ponieważ chcieliśmy stworzyć mechanizm trochę podobny do EdgeRank, który funkcjonuje na Facebooku. Polega na tym, że inteligentny algorytm sztucznej sieci neuronowej zbiera informacje o zachowaniu użytkownika na platformie. Następnie analizuje 3 aspekty – podane w trakcie rejestracji informacje, aktywność w serwisie oraz posiadane przez poszczególną osobę umiejętności zawodowe. Po przetworzeniu danych, system automatycznie dopasowuje treści, takie jak wyświetlane w pierwszej kolejności projekty czy oferty pracy dostosowane do potrzeb użytkownika. Dzięki temu możemy ograniczyć przypadkowość, jakiej doświadczamy w codziennym życiu, gdzie zwykle trzeba się znaleźć w odpowiednim miejscu i czasie, aby kogoś poznać lub czegoś się dowiedzieć.
Marek Kotelnicki
Wielu startupowców na początku swojej drogi znajduje się w fazie „nieświadomej niekompetencji”. Kiedy następuje brutalna konfrontacja z rzeczywistością, ta „niekompetencja” staje się świadoma, a stąd już prosta droga do „kompetencji” i zarządzenia brakami w projekcie. Dlatego w ramach Internest, swój pomysł, jeszcze przed jego wdrożeniem i poniesieniem jakichkolwiek kosztów, będzie można skonfrontować z innymi użytkownikami lub ekspertami współpracującymi z platformą.
Marek Kotelnicki
Wymagamy od naszych użytkowników, aby publikowane przez nich oferty pracy lub zleceń zawierały widełki płacowe, jakie oferują potencjalnym kandydatom. W Polsce to wciąż temat tabu, tymczasem w USA czy w Niemczech to standard, że pracodawcy podają do publicznej wiadomości tego typu informacje. Ponadto, zachęcamy osoby poszukujące pracowników, aby zamiast przesłania standardowego CV, wymagały rozwiązania zagadek, case’ów czy konkretnych problemów. Dzięki temu firma zyskuje pewność, czy poszczególny kandydat spełnia jej oczekiwania i warto mu płacić pensję zadeklarowaną w ogłoszeniu.
Marek Kotelnicki
Wszystkim startupom , które potrzebują wsparcia organizacyjno-kreatywnego, jesteśmy w stanie to zapewnić, według naszego standardu firmowego, czyli od B do Z.