Koniec głośnego procesu o dyskryminację płciową w Dolinie Krzemowej. Ellen Pao przegrywa w sądzie z Kleiner Perkins

Koniec głośnego procesu o dyskryminację płciową w Dolinie Krzemowej. Ellen Pao przegrywa w sądzie z Kleiner Perkins.
Koniec głośnego procesu o dyskryminację płciową w Dolinie Krzemowej. Ellen Pao przegrywa w sądzie z Kleiner Perkins. Fot. Youtube/wochit General News/http://tnij.org/u3ymcyi
Zakończył się trzyletni proces o dyskryminację w pracy ze względu na płeć. Sprawa zelektryzowała całą Dolinę Krzemową. Pozwany bowiem został jeden z najsłynniejszych funduszy venture capital w USA – Kleiner Perskins. Ellen Pao, aktualnie prezes firmy Reddit, domagała się od swojego byłego pracodawcy 16 mln dolarów odszkodowania. Sąd odrzucił jej roszczenia, wywołując jeszcze bardziej emocjonującą debatę.


3-letni proces zelektryzował Dolinę Krzemową
Ellen Pao pracowała w funduszu Kleiner Perskins od 2005 r. Ku zaskoczeniu wszystkich, 10 maja 2012 r. złożyła pozew przeciwko ówczesnemu pracodawcy, w którym zarzuciła mu mobbing i dyskryminację ze względu na płeć. W jej opinii była pomijana przy awansach, nie mogąc uzyskać wyższego stanowiska niż młodszy partner inwestycyjny - a wszystko z powodu bycia kobietą.


Reprezentujący Pao prawnik wskazał dwa przykłady jej byłych kolegów z pracy, którzy otrzymali lepsze posady. Pomimo, że pierwszy z nich miał być skonfliktowany ze współpracownikami, a drugi dążył do celu po trupach.

Kto z kim się rozstał?
Ellen Pao po pozwaniu Kleiner Perskins nadal pracowała w nim do 1 października 2012 r., kiedy - według niej - została zwolniona. Firma twierdzi jednak, że złożyła jej propozycję popisania 5-miesięcznego kontraktu, na mocy którego objęłaby stanowisko operacyjne. Ale Pao miała odrzucić tę ofertę i jej umowa z firmą wygasła 31 października 2012 r. Z kolei jej adwokat kontrargumentuje, że jego klientka została zwolniona w odwecie za złożenie pozwu - a utrata pracy miała wzmocnić jej zarzuty o dyskryminację.


Obecna prezes Reddit domagała się odszkodowania od swojego byłego pracodawcy w kwocie 16 mln dolarów. Fundusz bronił się, że Pao po prostu miała zbyt małe kompetencje, aby otrzymać awanse na wyższe stanowiska. Zdaniem firmy miała również skłonność do nadinterpretacji niektórych sytuacji, dlatego w konsekwencji jej współpraca z Kleiner Perkins dobiegła końca. Prawnicy funduszu wskazali, że wiele kobiet piastuje najwyższe stanowiska w branży venture capital w USA.
Sprawa Ellen Pao kulą, która wywoła lawinę pozwów?
W piątek 12-osobowa ława przysięgłych uniewinniła fundusz Kleiner Perkins, ale w USA wciąż nie milkną echa dyskusji na ten temat. Sprawa od początku była bardzo głośna i okazała się główną przyczyną wzmożonej dyskusji o dyskryminacji kobiet w branży technologicznej.


Emocje sprawa Pao wzbudziła z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że Kleiner Perkins to jeden z największych funduszy venture capital na amerykańskim rynku. Firma inwestowała w tak znane marki jak Amazon, Google, Snapchat, Spotify, Uber czy Twitter. Po drugiej stronie barykady stanęła Ellen Pao, prezeska Reddit, jednego z najdynamiczniej rozwijających się serwisów w USA, którego polskim odpowiednikiem jest Wykop - choć i tak trudno je ze sobą porównać.

Nie wszystko stracone
Przegrana Pao wcale nie musi oznaczać, że burza w Dolinie Krzemowej ucichnie w szklance wody. Za jej przykładem, dwie pracownice pozwały Facebooka i Twittera, zarzucając obu firmom dyskryminację płciową. Z kolei była dyrektor generalna Yahoo Sue Decker publicznie zaczęła opowiadać o swoich problemach w pracy związanych z dyskryminacją.

Także dziennikarka Bloomberga Katie Benner wskazuje, że w przeciwieństwie do poprzednich tego typu spraw, proces Pao nie został wyciszony, tak jak miało to miejsce w kilku innych przypadkach dyskryminacji w firmach technologicznych w USA.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Od spalonej wątróbki do wynalezienia internetu. Fascynujący życiorys Paula Barana
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili