W Polskich stoczniach powstaje najwięcej na świecie małych łodzi motorowych. Nie tylko dlatego, że są tańsze od zachodnich odpowiedników, ale są też po prostu lepiej wykonane. Zawierają innowacyjne technologie i doskonały wystrój. Od niedawna klienci zainteresowani są też... domkami na wodzie.
Tutaj funkcjonalność i przestronność każdego pomieszczenia jest przemyślana i sprawdzona w procesie projektowania 3D, przy użyciu trójwymiarowych modeli ergonomicznych. Wnętrza są stylizowane przez profesjonalnych architektów jachtowych. Do wyboru mamy kilkadziesiąt wersji zabudowy wnętrza w różnej kolorystyce i stylistyce: od Art Deco, przez zabudowy klasyczne, po wnętrza futurystyczne. Do tego innowacyjne materiały i technologie zwiększające szybkość i wytrzymałość konstrukcji materiałów - wszystko to decyduje o tym, że polskie łodzie sprzedają się coraz lepiej.
Dofinansowanie
Coraz częściej z tych właśnie powodów budowa yachtów jest finansowana nie tylko przez same stocznie. Tak jest np. w przypadku Aquila Yachts, której projekt zyskał uznanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wyrażone przyznaniem dofinansowania przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Aquila Yachts została też zakwalifikowana do udziału w amerykańsko-polskim programie Us-Poland Innovation Hub, wspieranym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, mającym na celu przygotowanie polskich innowacyjnych przedsiębiorstw do wejścia na rynek globalny (Go Global, Poland) i udostępnienie szerokiej sieci kontaktów biznesowych w USA. Aquila uzyskała certyfikat umożliwiający ubieganie się o wsparcie innowacyjnych firm komercjalizujących wyniki badań naukowych i prac rozwojowych na rynkach światowych.
Prezes Zarządu Aquila Yachts, Krzysztof Maćkowiak sam opracował wniosek patentowy, dotyczący innowacyjnej technologii budowy jednostek pływających z kompozytów polimerowych, która będzie wykorzystywana przy budowie mniejszych jednostek o długości do ok. 15 m.
Dzieło sztuki
Z kolei stocznia Delphia Yachts dostała 1,2 mln zł dofinansowania z programu Innowacyjna Gospodarka na zaprojektowanie i wdrożenie do produkcji Delphii 46 cc. Obszerny kokpit umożliwia wygodny odpoczynek pod żaglami sześciu osobom, do tego dochodzą dwie duże kabiny z łazienkami. Armatorska kabina rufowa z dużą łazienką, fotelami i miejscami do wypoczynku pozwala poczuć się na jachcie jak w domu.
Gościnna kabina dziobowa również wyposażona jest we własną łazienkę z osobnym prysznicem. Pod pokładem znajduje się dodatkowa łazienka w części dziennej, a także szafy, które pozwalają pomieścić wszelkie bagaże gości. Stylizacja wnętrza to projekt cenionej w branży jachtowej Birgit Schnaase ze studia projektowego Schnaase Interior Design. Po 25 latach istnienia i wyprodukowaniu ponad 20 000 jachtów żaglowych i motorowych, marka Delphia jest rozpoznawalna wśród żeglarzy na całym świecie.
– Tą łódź można podziwiać jak małe dzieło sztuki ale zapewniam też, że doskonale się na niej pływa – twierdzi Andrzej Skrzat, jeden z najbardziej znanych projektantów jachtów w Polsce.
Grill na łodzi
Dla tych, którzy niekoniecznie lubią pływać, ale uwielbiają spędzać czas nad wodą, zaprojektowano pływające domki. Zacumowane przy pomostach, kejach, dzikich osłoniętych od fali nabrzeżach, spełniają rolę wypoczynkową. Mają silnik doczepny, co pozwala na pokonywanie kanałów, rzek oraz jezior. W tym czasie można z tarasu, położonego trzy metry nad wodą, podziwiać krajobrazy lub też zajadać się grillowanymi kiełbaskami.
Grill gazowy umożliwia przygotowywanie posiłków bez konieczności schodzenia do kuchni. Całość górnego tarasu posiada wyloty ciepłego powietrza z ogrzewania Eberspacher. Przestrzeń ta wyposażona jest w składane cabrio, które w czasie niepogody osłania od deszczu i wiatru. W części rufowej znajduje się zjeżdżalnia na trap rufowy lub do wody. Dla tych, którzy nie przepadają za zimną wodą jezior czy rzek - jest jacuzzi.
Z górnego tarasu schodzi się na trapy: rufowy oraz dziobowy. Na tym pierwszym znajduje się stanowisko sterujące. W środku łazienki, kabiny prysznicowe, toalety i umywalki. Do tego oczywiście kuchenka gazowa, zlewozmywak, lodówka. Nie mówiąc już o klimatyzacji. Czas pomyśleć o urlopie.