8 zawodów, które dzięki technologiom można wykonywać w domu. Zyskuje na tym pracownik i firma

Oto 8 zawodów, które dzięki nowym technologiom można wykonywać w domu w ramach pracy zdalnej. Zyskuje na tym pracownik i firma.
Oto 8 zawodów, które dzięki nowym technologiom można wykonywać w domu w ramach pracy zdalnej. Zyskuje na tym pracownik i firma. David Mulder/http://tnij.org/u9978aj/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/62d9ziv
Dotychczas praca w domu była kojarzona z dorabianiem. Zmienił to rozwój nowych technologii i dziś coraz więcej pracowników swoje obowiązki wykonuje w domu. I są to często wysokiej klasy specjaliści, którzy pracując zdalnie jednocześnie świetnie zarabiają. W Polsce pracuje tak już około 10 proc. informatyków.


Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla firmy, jak i zatrudnionej w niej osoby. Dzięki temu pracodawca ponosi mniejsze koszty związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Z kolei pracownik zyskuje większą elastyczność i swobodę w wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych. Dodatkowo pracuje w warunkach i przestrzeni, na jakie tylko ma ochotę – bez elementów lub procedur narzuconych przez pracodawcę. Oszczędza również swój - jak wynika z danych firmy Randstad, Polak na dojazd do pracy poświęca każdego dnia około 30 minut. Oznacza to, że miesięcznie na tę czynność poświęcamy 15 godzin, czyli blisko 2 dni robocze.


Praca zdalna - jaki zawód wybrać?
Oto lista 8 atrakcyjnych zawodów, które coraz częściej są wykonywane w domu.

8. Sprzedawca internetowy

Często osoby zajmujące się prowadzeniem małych sklepów internetowych wykonują swoje obowiązki w domu. Ich praca polega przede wszystkim na zbieraniu zamówień od klientów oraz odpowiadaniu na ich wiadomości i zapytania za pośrednictwem maila lub telefonu. Ponadto sporządzają opisy produktów czy obsługują aukcje w takich serwisach, jak Allegro czy eBay. W najbliższych latach w związku z dynamicznym rozwojem e-handlu w Polsce powinno przybywać tego typu pracowników e-sklepów.

7. Dziennikarz internetowy/bloger

Dziś bloga w swoim domu lub jakimkolwiek innym miejscu może pisać niemal każdy. Jednak tylko najlepsi z nich mogą liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki, sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych za jedną kampanię reklamową. Z kolei również coraz więcej redakcji, szczególnie internetowych, pozwala swoim pracownikom wykonywać obowiązki w domu. Przykładowo kilka tygodni temu wydawca „Dziennika Gazety Prawnej” zadecydował, że zatrudnieni w nim dziennikarze będą pracować tylko zdalnie.

6. Doradca

Rozwój internetu umożliwił różnego rodzaju doradcom na wykonywanie swojej pracy zdalnie. Dotyczyć to może takich dziedzin jak finanse, ubezpieczenia, porady prawne, fundusze i pozyskiwanie dotacji unijnych czy przygotowywanie biznesplanów.

5. Pozycjoner stron internetowych

Wraz z rozwojem internetu, a przede wszystkim wyszukiwarki Google, wielu firmom i instytucjom zależy, aby zajmować jak najwyższą pozycję w różnego rodzaju wynikach wyszukiwania. Co więcej, często są one skłonne za tego typu usługi bardzo dobrze zapłacić. Stąd w ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów SEM i SEO, którzy zajmują się całokształtem działań pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych. Często są to freelancerzy, więc nic dziwnego, że swoją pracę wykonują w domowym zaciszu.

4. Księgowy

Rozwój różnego rodzaju programów komputerowych, które umożliwiają prowadzenie rachunkowości klientów sprawił, że coraz więcej księgowych swoje obowiązki wykonuje zdalnie. Wielu z nich woli ewidencjować faktury czy prowadzić obliczenia w domu, bo łatwiej jest się tam skupić niż w ruchliwym biurze.

3. Grafik komputerowy

Duża część grafików ma artystyczną duszę i wybiera pracę w charakterze freelancera, zamiast tradycyjnego zatrudnienia na etacie. Zwłaszcza, że jest to twórczy zawód, wymagający dużej dozy kreatywności i nie zawsze wykonuje się go w standardowych godzinach pracy. Szczególnie mogą sobie na to pozwolić osoby z bogatym portfolio, którym zdecydowanie łatwiej jest pozyskać kolejnych klientów i zlecenia.

2. Tłumacz

Osoby świetnie władające jakimś językiem obcym często wykonują swoją pracę w domu. Dokonywane przez nich tłumaczenia są bardzo różnorodne. Mogą dotyczyć np. specjalistycznej dokumentacji technicznej, pism urzędowych, treści stron internetowych czy dialogów filmowych. Szczególnie wzrasta zapotrzebowanie na tłumaczy posługujących się nietypowymi językami. Może to stanowić świetną rynkową niszę.

1. Programista

Od lat w Polsce i na całym świecie panuje niedobór wykwalifikowanych programistów. Jak wynika z raportu „Polskie szkolnictwo wyższe a potrzeby rynku pracy” przygotowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi – w naszym kraju brakuje obecnie około 50 tys. informatyków. Dlatego wielu przedstawicieli tego zawodu w negocjacjach z pracodawcą stoi na uprzywilejowanej pozycji. Oprócz atrakcyjnych zarobków mogą liczyć również na wiele innych benefitów. Niektórzy z nich skwapliwie z tego korzystają i wolą po prostu pracować zdalnie, niż codziennie dojeżdżać do siedziby przedsiębiorstwa. Jak wynika z codziennych obserwacji rynku dokonanych przez firmę doradztwa personalnego Experis, dla około 10 proc. osób zatrudnionych w branży informatycznej jest to jedyna forma pracy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili