Co piąty Polak, który jest aktywnym lub potencjalnym uczestnikiem rynku pracy, nie wyklucza emigracji w ciągu najbliższego roku. Z kolei odsetek osób zdecydowanie planujących wyjazd znad Wisły wzrósł do 6,4 proc. w tym roku, wobec 5 proc. w 2014 r. Oznacza to, że liczba obywateli naszego kraju, którzy są gotowi udać się na obczyznę jest o 250 tys. większa niż w ubiegłym roku. Wśród nich najbardziej zdeterminowani są ludzie młodzi – aż 2/3 osób poniżej 35. roku życia myśli o podjęciu zatrudnienia za granicą.
W takim przypadku polski rynek pracy powinien stać się bardziej konkurencyjny dla pracownika, niż dla pracodawcy – wynika z najnowszego raportu Work Service pt. „Migracje zarobkowe Polaków”.
Nie liczy się obywatelstwo, a kwalifikacje
20,7 proc. Polaków rozważa emigrację, jeżeli zajdzie taka potrzeba lub możliwość. Obecnie zdecydowanie planuje wyjazd 6,4 proc. osób z naszego kraju, czyli o 1,4 proc. mniej niż w ubiegłym roku (blisko 1,275 mln osób vs. 1,025 mln w 2014 r.). Oznacza to, że o 250 tys. osób wzrosła liczba zdecydowanych na podjęcie pracy za granicą.
Wyższe wykształcenie mniej skłania do emigracji?
Najrzadziej o opuszczeniu Polski myślą osoby legitymujące się dyplomem wyższej uczelni. Z kolei najczęściej wyjechać chcą osoby posiadające wykształcenie średnie i podstawowe. Wśród rozważających emigrację najczęściej znajdowały się także osoby uczące się lub studiujące (29 proc.) i zatrudnione na pełen etat (25 proc.). Kluczową przyczyną podawaną przez respondentów, która determinuje podjęcie decyzji o pracy za granicą, jest wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego nad Wisłą.
Połowę rozważających emigrację stanowią osoby bez dochodów, a aż 31 proc. pracujący za najniższe stawki wynagrodzenia. Do tego wyniki badania pokazują również, że mieszkańcy miejscowości o niskich perspektywach pracy czy rozwoju zawodowego są bardziej skłonni do wyjazdu. 36 proc. rozważających opuszczenie Polski to mieszkańcy małych miast i taki sam odsetek dotyczy osób mieszkających na wsi.
Kierunki, bariery i powody emigracji
Polacy najchętniej podjęliby pracę w Wielkiej Brytanii (27 proc.), Niemczech (26 proc.), Norwegii (11 proc.) i Holandii (9 proc.). Podobnie jak w ubiegłym roku, wśród preferowanych kierunków wyjazdów dominowały kraje Unii Europejskiej (72 proc.).
Wyższe zarobki to główny powód, który skłania 78 proc. respondentów rozważających wyjazd do szukania pracy za granicą. W dalszej kolejności badani wskazywali podniesienie standardu życia (44 proc.), czy brak odpowiedniego zatrudnienia w Polsce (37 proc.). Istotne znaczenie dla ankietowanych ma także podróżowanie i zwiedzanie świata (35 proc.), lepsza służba zdrowia (29 proc.) oraz lepsze warunki socjalne (19 proc.).