Firma Braster przy wsparciu spółki Creotech Instruments rozpoczyna finalny etap prac nad urządzeniem służącym do samodzielnej diagnostyki piersi - Braster Tester. Jak zapewniają jego twórcy, produkt do sprzedaży ma trafić w drugiej połowie 2016 r. i stanowić przełom w porównaniu do tradycyjnych metod badań, takich jak mammografia i ultrasonografia.
Ciekłe kryształy tajemnicą sukcesu Technologia stosowana przez Braster opiera się na wykorzystaniu ciekłych kryształów, podobnych do tych powszechnie obecnych w wyświetlaczach, ekranach i telewizorach LCD. Dzięki wyjątkowej mieszaninie tych związków, możliwe jest ich użycie do obrazowania na powierzchni skóry (np. piersi) termicznych zmian zachodzących w ciele człowieka. Jest to tzw. termografia kontaktowa.
Po przyłożeniu matrycy do badanej powierzchni piersi, uzyskiwany jest barwny obraz rozkładu temperatury. Komórki nowotworowe charakteryzuje wyższe tempo metabolizmu oraz tworzą one gęstą sieć naczyń włosowatych. W konsekwencji mają wyraźnie wyższą temperaturę. Dzięki temu patologiczne zmiany, które najprawdopodobniej mają charakter nowotworu złośliwego, widoczne są na termogramach w postaci wyraźnych barwnych obszarów.
Urządzenie jest proste w użyciu, bezinwazyjne, a przez to bezbolesne i bezpieczne dla pacjentów. Nie emituje ani nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania i jest obojętne biologicznie dla skóry. Ma stanowić istotne uzupełnienie diagnostyki u pacjentek bez względu na wiek, strukturę i temperaturę piersi.
Wykorzystanie kosmicznej polskiej technologii przyspieszy produkcję urządzenia
Umowa zawarta pomiędzy firmą Braster a spółką Creotech Instruments ma przyspieszyć komercjalizację urządzenia. Creotech zaprojektuje i wytworzy element Braster Testera - głowicę rejestrującą nowej generacji wraz z ergonomiczną obudową. Jej zadaniem będzie rejestrowanie diagnostycznych obrazów termograficznych powstających na matrycach urządzenia oraz bezprzewodowa transmisja danych do tabletu lub smartfonu. Rejestrować obrazy będzie specjalistyczna kamera zaprojektowana przez Creotech.
Prototypowa głowica ma powstać do końca kwietnia. Montaż modułów elektronicznych do niej zostanie przeprowadzony w sterylnych warunkach cleanroomu Creotech. Jest to specjalna hala, w której montowane są podzespoły do satelitów czy stacji kosmicznych. Obudowa głowicy powstanie za pomocą drukarki 3D. Ostateczna jej wersja ma powstać w ciągu kolejnych 3 miesięcy. Zgodnie z umową docelowo ma zostać wyprodukowanych 50 egzemplarzy.
Testy za 9 mln zł
Powstałe w wyniku współpracy obu firm urządzenie, ma zostać wykorzystane w trakcie badania klinicznego, realizowanego wspólnie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego - w ramach programu INNOMED, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na ten cel Braster pozyskał 9 mln zł z funduszy unijnych. Testy porównają skuteczność w diagnostyce raka piersi termografii kontaktowej (stosowanej w Braster tester) ze standardowymi metodami, takimi jak mammografia i ultrasonografia. Przebadanych ma zostać około 3 tys. kobiet.
Braster Tester ma szanse doprowadzić do prawdziwej rewolucji w diagnostyce raka piersi. Gorąco kibicujemy temu projektowi i cieszy nas to, że możemy włączyć się w jego realizację. W Creotech wychodzimy z założenia, że jeśli polskie firmy chcą rzucić wyzwanie swoim wielkim, zagranicznym konkurentom, to powinny ze sobą współpracować i wspierać się w realizacji przedsięwzięć wymagających kompetencji i doświadczenia w wielu dziedzinach.