
Reklama.
Uruchomienie produkcji na skalę przemysłową to zwieńczenie ponad 10 lat pracy naukowców z University of Cambridge. Badacze opracowali unikalny sposób wytwarzania grafenu na bazie gazów cieplarnianych. Wykorzystują oni kule plazmy, które pozwalają na „łamanie” takich gazów, jak metan oraz dwutlenek węgla. Następnie otrzymywany jest z nich wysokiej jakości grafen.
Firma, której jednym założycieli jest dr Krzysztof Kozioł - Polak rozpracowujący grafen na Uniwersytecie w Cambridge, planuje również wkrótce otworzyć sklep internetowy. Za jego pośrednictwem będzie można kupić duże ilości grafenu. Z szacunków przedsiębiorstwa wynika, że co najmniej 5 ton rocznie w bliskim okresie czasu. Z kolei w kolejnych latach produkcja materiału ma być zwiększana. Cambridge Nanosystems zamierza współpracować z kluczowymi przedsiębiorstwami z takich branż, jak budowlana, energetyczna, lotnicza czy motoryzacyjna.
Najprawdopodobniej nie, gdyż z informacji zamieszczonych na stronie brytyjskiej firmy wynika, że specjalizuje się ona w produkcji proszku grafenowego. Z kolei polscy naukowcy w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych przy współpracy z firmą SecoWarwick opracowali urządzenie, które potrafi komercyjnie produkować największe na świecie arkusze grafenu. Oznacza to, że nasz kraj jest globalną potęgą w produkcji grafenu na powierzchni miedzianej. Produkty wytwarzane przez Polaków są juą sprzedawane za pośrednictwem spółki Nano Carbon.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Źródło: Gazeta.pl