Ograniczenie biurokracji i zmiana struktury eksportu na bardziej innowacyjny są konieczne do utrzymania rozwoju gospodarczego w kolejnych latach. Jest to szczególnie istotne dla małych i średnich firm, które są mocno obciążone podatkami. Bez redukcji przeszkód biurokratycznych, przy jednocześnie kończącym się unijnym wsparciu, MSP może mieć problemy z dalszym rozwojem.
Tak uważa prof. Sławomir Jankiewicz - dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
MSP odpowiada niemal za połowę polskiego PKB
Ekspert wskazuje, że taki wniosek wynika również z najnowszego raportu światowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat wzrostu gospodarczego. Ekonomiści tej organizacji jako konieczne warunki przyspieszenia rozwoju polskiej gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy nad Wisłą wskazują 2 elementy – zniesienie barier w administracji i ograniczenie kosztów. Tego rodzaju przeszkody szczególnie negatywnie wpływają na małe i średnie firmy, które pełnią kluczową rolę dla naszej gospodarki. MSP odpowiadają za blisko połowę polskiego PKB oraz zatrudniają niemal 6 mln osób.
Ponadto zdaniem prof. Jankiewicza konieczna jest zmiana struktury polskiego eksportu. Ekonomista wskazuje, że dynamika wzrostu sprzedaży zagranicznej w ostatnich latach utrzymuje się na wysokim poziomie, chociaż stopniowo maleje. W 2010 i 2011 r. była dwucyfrowa, ale w 2014 r. ten wskaźnik wzrósł jedynie o 5,3 proc. rok do roku. Z tego powodu konieczne jest zwiększenie udziału sprzedaży produktów przetworzonych, a nie tylko surowców w eksporcie.
Państwo w celu ograniczenia długu publicznego coraz głębiej sięga do kieszeni MSP
To jednak wymaga pomocy ze strony państwa, które tymczasem starając się zmniejszyć swoje zadłużenie, coraz bardziej sięga do kieszeni MSP – w postaci ograniczenia dostępu do finansowania zewnętrznego oraz poprzez podwyższanie podatków. Jak wskazuje prof. Jankiewicz, w konsekwencji tylko nieliczne małe i średnie firmy mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu bankowego.
Dodatkowo po 2020 r. znacznie zmaleją unijne środki dla polskich przedsiębiorstw. Co więcej, obecne dopłaty także w niewielkim stopniu wpływają na rozwój MSP. Dlatego, że przeznaczone są przede wszystkim na rozwój infrastruktury i innowacyjności, a pozostałe branże mają do nich ograniczony dostęp — uważa prof. Jankiewicz.
Prof. Sławomir Jankiewicz w rozmowie z agencją Newseria Biznes
Na rozwój gospodarczy Polski największy wpływ mają małe i średnie przedsiębiorstwa. Dlatego należy robić wszystko, aby ograniczać bariery rozwoju tych firm. Podstawową barierą jest biurokracja. Wskazywana jest ona zarówno przez Unię Europejską, naukowców, jak i przez samych przedsiębiorców.
prof. Sławomir Jankiewicz
To wymaga przemyślanej i konsekwentnie realizowanej polityki ze strony państwa oraz zmiany w podejściu biurokratycznym. Można podać przykład chociażby wysokiego opodatkowania płacy minimalnej, które jest wyższe niż np. we Francji czy Wielkiej Brytanii. Trzeba także pamiętać o tym, że większość przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie przedsiębiorstwa, które w ograniczonym zakresie korzystają z finansowania zewnętrznego.