Warszawski Uniwersytet Medyczny zakłada spółkę i będzie komercjalizował wyniki badań

Przemawia rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Marek Krawczyk.
Przemawia rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Marek Krawczyk. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) podpisał pierwszy akt założycielski spółki spin-out. Dzięki temu zostaną skomercjalizowane wyniki badań prowadzonych przez naukowców tej uczelni. Nowo powstała firma Amerlab będzie prowadzić kompleksową diagnostykę próbek pochodzących od ludzi oraz zwierząt - bez konieczności ich osobnego analizowania w laboratoriach weterynaryjnych i medycznych.

Firmę Amerlab założyli wspólnie dr Agnieszka Pawełczyk z Zakładu Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych WUM oraz spółka Synergia-WUM – podmiot tej uczelni do komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. Ponadto do grona założycieli należą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz spółka UWRC – podmiot do komercjalizacji badań należący do Uniwersytetu Warszawskiego.

Amerlab to pierwsza w Polce spółka, która powstała w celu wprowadzenia na rynek analiz próbek zwierzęcych i ludzkich. Szereg testów będzie wykorzystywał narzędzia i techniki z zakresu biologii molekularnej. Wcześniej nie wykonywano ich z powodu wysokich kosztów oraz braku wystarczająco wykwalifikowanej kadry.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Puls Innowacji
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.