Innowacyjne urządzenie polskich naukowców do domowej diagnostyki raka piersi już coraz bliżej

Marcin Halicki, Prezes zarządu BRASTER S.A. o notowaniach spółki na GPW.
Marcin Halicki, Prezes zarządu BRASTER S.A. o notowaniach spółki na GPW. Fot. YouTube/inwestorzy.TV
Braster Tester, bo o nim właśnie mowa ma szansę trafić do sklepów już w przyszłym roku. Jak zapowiada firma Braster, w listopadzie zakończy się budowa linii produkcyjnej testerów i wraz z początkiem 2016 r., rozpocznie się wytwarzanie pierwszych medycznych testerów termograficznych, służących do wczesnego wykrywania patologii piersi. Dzięki urządzeniu kobiety będą mogły samodzielnie bada się w domu.

Braster Tester to wynalazek w pełni polski. Stworzyli go naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej i Wojskowego Instytutu Medycznego, którzy wpadli na pomysł wykorzystania do jego budowy właściwości ciekłych kryształów. Te dzięki swoim specyficznym właściwościom, pozwalają rejestrować oraz ilustrować na powierzchni skóry, zmiany temperatur zachodzących w ciele człowieka. Metoda ta nazywana jest ciekłokrystaliczną termografią kontaktową i umożliwia obrazowanie norm i anomalii w ludzkim organizmie. Matryce przyłożone do badanej powierzchni pokazują barwne zobrazowanie, rozkładu temperatury w układzie trzech barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej.

Badaczom w składzie: dr inż. Henryk Jaremek, dr Jacek Stępień, prof. Krzysztof Czupryński, prof. Stanisław Kłosowicz, prof. Janusz Stanowski i Roma Bogusławska-Walecka zależało na stworzeniu urządzenia, które byłoby po pierwsze, stworzone do użytku domowego, po drugie, było lepszą alternatywą mało precyzyjnego badania palpacyjnego, po trzecie, stanowiło uzupełnienie badań laboratoryjnych takich jak mammografia rentgenowska czy ultrasonografia gruczołu piersiowego. Wykorzystując więc materiał i technologię używaną dotychczas głównie przez producentów wyświetlaczy, ekranów LCD (Liquid-Crystal-Display), wskaźników cyfrowych czy detektorów temperatury, rozpoczęli proces konstruowania Testera.

Okazało się, że największym problemem jest miniaturyzacja urządzenia. Początkowo udało im się zbudować aparat, który owszem nadawałby się do wykorzystania w gabinecie lekarskim czy w szpitalu, ale nie do użytku domowego. Poza tym, że był zbyt duży, wymagał jeszcze od osoby używającej go skomplikowanych zabiegów i wiedzy, potrzebnej do odczytu tego, co pojawiało się na jego ekranie. Potrzebne były więc kolejne eksperymenty i dodatkowe fundusze.


Kryształowy rozwój
Ponieważ wszystkie statystyki wskazują, iż umieralność Polek, u których zdiagnozowano raka piersi, wciąż oscyluje wokół stosunku 40 na 100. Przy czym należy dodać, że dane te dotyczą zgonów przed upływem pięciu lat od postawienia diagnozy. Dlatego też tak istotnym dla naukowców było postawienie wszystkiego na jedną kartę czyli na stworzenie urządzenia, mogącego wcześnie wykrywać raka piersi, a tym samym zwiększającego przeżywalność kobiet.

Onkolodzy nieustannie bowiem powtarzają, że najlepszym sposobem walki z rakiem piersi jest profilaktyka i wczesne wykrywanie zmian.

Złączeni tą koncepcją i misją, wspólną decyzją pięciu badaczy w 2008 r. założyło firmę Braster, pod szyldem której postanowiło rozwijać projekt i pozyskiwać fundusze na badania.

Najpierw na Wydziale Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej prowadzono badania przemysłowe nad technologią ciekłokrystaliczną, w ramach którego uzyskano unikatową mieszankę. Jej skład objęty jest dziś blisko 70 zastrzeżeniami patentowymi. Mieszanka pozwala wyraźnie wyłonić wyższe termicznie miejsca w ciele (miejsca zmienione chorobowo) spośród tych zdrowych (im bardziej zaawansowany nowotwór, tym wyższa różnica temperatur).

Następnie rozpoczęto badania kliniczne urządzenia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Fundusze na rozwój udało się Brasterowi pozyskać zarówno od prywatnych inwestorów, jak i z NCBR.

Wynalazek został zarejestrowany jako wyrób medyczny klasy I w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, zgłoszony do europejskiej bazy wyrobów medycznych EUDAMED i został objęty ochroną patentową nie tylko w Polsce, ale również przez Urzędy Patentowe w USA, Kanadzie, Chinach, Australii i EPO, a w kolejnych kilkudziesięciu państwach wnioski o udzielenie ochrony patentowej czekają na zatwierdzenie.

Po szeregu badań, przekształceniu Brastera w Spółkę, wejściu Spółki na NewConnect, zdobyciu szeregu nagród (Złoty Laur Innowacyjności od Naczelnej Organizacji Technicznej, Rynkowego Lidera Innowacyjności od Dziennika Gazety Prawnej oraz wyróżnienie w Konkursie Polski Produkt Przyszłości od PARP), firma rozpoczęła badania kliniczne urządzenia i rozpoczęła starania o budowę miejsca do produkcji Testerów.

Testowanie testera
W porozumieniu z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Niepublicznymi Zakładami Opieki Zdrowotnej na terenie województwa Małopolskiego i Śląskiego Braster wystartował z badaniem, które miało porównać skuteczność urządzenia BRASTER Tester w diagnostyce i różnicowaniu patologii piersi u kobiet, względem standardowych metod diagnostycznych.

Badanie THERMACRAC potwierdziło, że Tester BRASTER jest skutecznym narzędziem diagnostycznym, komplementarnym wobec mammografii i ultrasonografii, które znacząco zwiększa możliwość wykrycia raka na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Tester BRASTER może stanowić uzupełnienie diagnostyki przesiewowej u szerokiego spectrum pacjentek bez względu na wiek, strukturę i temperaturę piersi. W powiązaniu z mammografią i ultrasonografią, tester daje 96 proc. skuteczności diagnozowania raka piersi. Dodatkowo urządzenie zostało doposażone w oprogramowanie pozwalające użytkownikowi na zapisywane pojawiających się na wyświetlaczu obrazów w postaci cyfrowej i algorytm ułatwiający ich interpretację.

Badacze twierdzą, że urządzenie będzie znakomitym uzupełnieniem diagnostyki raka pomiędzy mammografiami, które zwykle kobiety wykonują profilaktycznie co 2 lata, co w przypadku nowotworów jest okresem niebezpiecznie długim.

Kiedy i dla kogo
Jak zapewniają członkowie firmy Blaster, ich urządzenie będzie w przystępnej cenie, tak by mogło sobie na nie pozwolić jak najwięcej Polek. W listopadzie, ma być już gotowa linia produkcyjna, tak więc planowo BRASTER Tester powinien trafić do sprzedaży w 2016 roku.

Badanie termograficzne przy jego użyciu będzie proste, bezinwazyjne, a przez to bezbolesne i w pełni bezpieczne dla badających się pań. Zajmować ma około 10 minut, a po połączeniu bezprzewodowo z aplikacją zainstalowaną na smartfonie lub tablecie, krok po kroku przeprowadzi użytkowniczkę przez cały proces. Wykonane obrazy termograficzne piersi zostaną przesłane do centrum medycznego, gdzie ocenią je inteligentne algorytmy komputerowe oraz specjalnie wyszkoleni lekarze. Jeśli coś niepokojącego przykuje ich uwagę, w komunikacie zwrotnym zalecą kobiecie zgłoszenie się do lekarza specjalisty. Jeśli natomiast wszystko będzie w porządku, po mniej więcej miesiącu telefon przypomni o kolejnym badaniu.

Napisz do autora: izabela.marczak@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.