Na koniec I kwartału 2015 roku w Polsce działało 177 klastrów - wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zajmują się między innymi odnawialnymi źródłami energii, ekologią, medycyną, a także turystyką. Czemu firmy tak chętnie zrzeszają się w klastry?
Klaster – geograficzne skupisko niezależnych podmiotów, reprezentujących określoną specjalizację gospodarczą, współpracujących i konkurujących ze sobą w ramach łańcucha wartości. Współpraca w ramach klastra ma charakter sformalizowany, jest realizowana w wymiarze zarówno wertykalnym, jak i horyzontalnym i jest ukierunkowana na osiągnięcie założonych wspólnych celów. Klaster stanowi źródło korzyści i tworzy nową wartość dla wszystkich typów podmiotów uczestniczących w klastrze, takich jak przedsiębiorstwa, uczelnie i inne jednostki naukowe, instytucje otoczenia biznesu, administrację publiczną oraz pozostałe organizacje wspierające.
Według przygotowanej przez PARP interaktywnej Mapy Klastrów najwięcej działa ich w województwie mazowieckim - aż 33 tego typu podmioty. Najmniej z kolei działa w województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim – tam funkcjonują zaledwie po dwa klastry.
Działalność proinnowacyjna
– Badanie potwierdziło naturalną cechę klastrów jako środowiska proinnowacyjnego. Przedsiębiorstwa należące do klastrów charakteryzują się wyższą innowacyjnością w stosunku do średnich wyników w całej populacji przedsiębiorstw – pisał dr hab. Bogusław Plawgo w raporcie „Benchmarking klastrów w Polsce – edycja 2014”. W klastrach poprawiają się warunki B+R i wzrasta zatrudnienie. Ponad połowa przedsiębiorstw, które brały udział w badaniu zadeklarowało prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.
Działalność klastra ma podnosić konkurencyjność wszystkich działających w nim podmiotów. Przykłada się do rozwoju regionu i przyciąga nowe przedsiębiorstwa. Współpraca firm wymusza wspólne działanie o przyszłości przemysłu.
O Rzeszowie pisaliśmy ostatnio jako o stolicy nowoczesnych technologii. – Te nowoczesne technologie to zasługa głównie klastra Dolina Lotnicza, który działa w naszym regionie. Bez nowoczesnych technologii i innowacji nic się tu nie zdziała – mówił wtedy w rozmowie z INN Poland Stanisław Sieńko, zastępca prezydenta miasta Rzeszowa. W skład stowarzyszenia Dolina Lotnicza wchodzi obecnie ponad 100 podmiotów z regionu. Łącznie oferują dziesiątki tysięcy miejsc pracy, a eksportowane towary wycenia się na dwa miliardy złotych. Drugi podkarpacki klaster to Informatyka Podkarpacka.
Krajowe Klastry Kluczowe
Trwa właśnie nabór wniosków w konkursie o status Krajowego Klastra Kluczowego, czyli w skrócie KKK. Koniec naboru wyznaczono na 19 czerwca 2015 roku. Ministerstwo Gospodarki definiuje Krajowy Klaster Kluczowy jako „klaster o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej”.
Zwycięskie klastry zdobędą tytuł KKK na okres 3 lat, w trakcie których koordynator danego klastra będzie mógł ubiegać się o wsparcie publiczne w ramach instrumentu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. KKK mogą liczyć także na lepsze oceny podczas aplikowania do różnego rodzaju programów i działań.
Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl
Reklama.
Portal Innowacji
– najwięcej klastrów działa w branżach takich jak: IT, ICT, media - 20; bioenergia, energetyka, odnawialne źródła energii - 19; budownictwo w tym ekologiczne – 19; medycyna, usługi medyczne, rehabilitacja, biomedycyna - 18; przemysł spożywczy -12; turystyka - 10;
– łączna liczba wszystkich członków klastrów w podziale na typy podmiotów, to: przedsiębiorcy - 5065; jednostki naukowe - 587; instytucje otoczenia biznesu - 553 oraz inne podmioty - 1133;
– klastry deklarują posiadanie łącznie: centra badawcze - 123; laboratoria - 435; sale konferencyjne -497; zaplecze szkoleniowe - 535 jednostek; Czytaj więcej