Od pracy w garażu zaczynały największe światowe firmy: Apple, Google czy Amazon. Nic dziwnego, że wiele nowych firm szczyci się tym, że one również zaczynały w garażu, piwnicy, na strychu, czy w schowku na szczotki. W Polsce też takich biznesów nie brakuje.
Fibar Group to producenci Fibaro, czyli systemu inteligentnego, automatycznego domu. Firma działa w 80 państwach na całym świecie. Według pracowników rocznie przybywa im kilkadziesiąt tysięcy nowych klientów. – Z roku 2013 na 2014 osiągnęliśmy 800 proc. przyrost zysków – mówił Krystian Bergmann z Fibar Group na Mobile World Congress w Barcelonie.
Okazuje się, że działająca obecnie na całym świecie firma również zaczynała w garażu. Maciej Fiedler, prezes i współzałożyciel Fibar Group, chciał zainstalować we własnym domu inteligentny system sterowania. Jednak te, które do czegokolwiek się nadawały, były okablowane, co wiązałoby się z kuciem ścian i poważnym remontem. Te bezprzewodowe były z kolei zbyt skomplikowane i nieestetyczne. Fiedler trafił na technologię Z-Wave i w oparciu o nią stworzył własny system.
2. GetResponse
Platforma GetResponse służy mikro i małym przedsiębiorstwom w zwiększaniu ich efektywności marketingowej, redukowaniu kosztów i zwiększaniu zysków. Przynajmniej tak w skrócie opisują to sami jej twórcy. Platforma jest obecnie dostępna w 19 językach i korzysta z niej ponad 350 tysięcy klientów. Firma ma biura w USA, Polsce i Kanadzie.
Platforma ruszyła w 1999 roku, ale prace nad nią rozpoczęły się dwa lata wcześniej. Szymon Grabowski, założyciel GetResponse i obecny prezes zarządu miał wtedy 17 lat i 200 dolarów. Sam zajmował się kodowaniem i projektowaniem strony w poddaszu u swojego ojca. Jego firmy obsługują obecnie 23 miliony ludzi na całym świecie.
3. Komputronik
Komputronik to jedna z największych w Polsce sieci sprzedających komputery oraz urządzenia AGD i RTV. Sklepy Komputronika znajdują się w całej Polsce, a w 2013 roku otwarto nawet pierwszy sklep bez kasy. Mieści się w CH Jupiter w Warszawie. Klienci zamiast koszyka otrzymują tablet, a kasjera zastępuje wpłatomat.
Historia Komputronika sięga 1996 roku. Wtedy Wojciech Buczkowski wraz z bratem otworzyli punkt serwisujący komputery. – Pierwsza siedziba Komputronika miała cztery mkw. i mieściła się w firmie prowadzonej przez ojca Wojciecha Buczkowskiego – pisał o firmie „Parkiet”. Za magazyn miał wtedy służyć z kolei wynajmowany od dziadka Buczkowskich garaż.
4. eLeader
eLeader to firma zajmująca się oprogramowaniem biznesowym na smartfony. Wdrożenia technologii mają miejsce w ponad 80 krajach na całym świecie. A zespół liczy blisko 200 osób. Firma zaczynała już 2000 roku, gdy mało kto myślal o projektowaniu aplikacji mobilnych. Dzięki swoim umiejętnościom Dobromir Piekarski i Piotr Sieczka wygrali kontrakt SMG/KRC na stworzenie systemu dla ankieterów
5. Atlas
Atlas nie jest może najbardziej innowacyjną firmą, ale to wciąż jedna z najszybciej rozwijających się polskich marek na przestrzeni ostatnich dekad - i od lat największa firma w branży chemii budowlanej. Sprzedaje nie tylko w Polsce, ale nawet do 10 proc. produktów przeznacza na eksport, głównie w Europie. Pierwsze kleje Wytwórni Klejów i Zapraw Budowlanych Atlas produkowane były w betoniarce, która stała w garażu Grzegorza Grzelaka, jednego z założycieli firmy.
Dobromir Piekarski (w rozmowie z portalem Lubelska Wyżyna IT)
Dostaliśmy telefon z informacją, że przed podpisaniem umowy SMG/KRC chce zobaczyć i zweryfikować naszą firmę, zobaczyć jak pracujemy, a firma to byliśmy my we dwóch, w swoich domach. Przeraziliśmy się i w ciągu kilku dni stworzyliśmy w garażu firmę „z prawdziwego zdarzenia”. Poprosiliśmy kolegów, aby przynieśli komputery i symulowali zespół zgranych programistów. Była zima, więc w garażu nie było zbyt ciepło. Gdy przyjechali do nas goście i włączyliśmy światło – wysiadły korki, bo instalacja nie wytrzymała obciążenia taką ilością komputerów. Czytaj więcej